Future Perfect Continuous Tense Konu Anlatımı
Bir önceki dersimizde, “Gelecekte tamamlanmış zaman” olarak Türkleştirdiğimiz Future perfect tense’i öğrenmiştik. Malumunuz, tüm perfect zamanların birer de continuous, yani “devam eden” halleri oluyor. Future perfect tense de bir istisna değil ve onun da continuous hali var. İşte bu derste onu öğreneceğiz ve adına da “Devam Eden, Gelecekte Tamamlanmış Zaman” diyeceğiz.

Bu zaman ile “yapmakta olacağım, etmekte olacağım, yapıyor olacağım, ediyor olacağım” anlamını veren cümleler kuruyoruz. Bu açıdan biraz Future continuous tense’e benziyor ama aralarında ufak tefek farklar var. Bu farkların neler olduğuna geçmeden önce isterseniz bu zamanın yapısını inceleyelim. Öncelikle olumlu cümle ile başlayalım.

Olumlu cümle her zamanki gibi özneyle başlayacak:snap639

Bu aşamadan sonra cümleye will veya be going to ile devam edebiliriz. Şimdilik will ile devam edelim:snap640

Yalnız, yardımcı fiil kısmına gelecek bir oyuncumuz daha var; have:snap641

Buraya kadar Future perfect tense gibi oldu ama devamında, her continuous zamana gelen be yardımcı fiilini getireceğiz:snap641

Peşlerinden fiillerimiz gelecek ama been kelimesinin gelmesinden de anlayacağınız üzere, sonlarına -ing alacak:snap643

Eylem değil, durum anlatan fiiller sonlarına -ing takısı almadıkları için bu zamanda da kullanılamıyorlar ve Future perfect tense ile yetinmek zorunda kalıyorlar. Devamında cümlelerimize birer nesne veya sıfat ekleyebiliriz:snap645

Yer zarfı ve zaman zarfı ekleyebiliriz:snap647

Nihayetinde bu, süreç bildiren continuous bir zaman olduğu için zaman zarflarının da süreci ön plana çıkartanlardan seçildiğine dikkat edin. Şimdi tablodaki kelimeleri soldan sağa doğru okuyarak cümleler kuralım ve anlamlarına bakalım:

snap648

Bu cümleleri will yerine be going to kullanarak da kurabilirdik. Güzel olan şey ise, bu zamanda will ve be going to arasında  fark olmaması. Örnek cümlelerimizde will yerine be going to kullansaydık da şu şekilde bir listemiz olurdu:

snap649

Tablodaki cümlelerimizi olumsuz yapmak için, will kelimesinin sonuna not ekliyoruz ve bunu da genellikle won’t şeklinde okuyoruz:snap650

Soru cümlesinde ise been olduğu yerde kalıyor, will kelimesi ise cümlenin başına geliyor:snap651

Olumsuz soruya da won’t ile başlıyoruz:snap652

Wh- soru kelimeleriyle soru sorarken de her zaman olduğu gibi, bunları soru cümlesi yapısının en başına yerleştiriyoruz:snap653

Future perfect continuous tense’in yapısı bu şekilde. Biraz da bu zamanı hangi durumlarda kullandığımıza ve diğer zamanlarla arasındaki farklara bakalım. Future perfect continuous’u, Present perfect continuous’un gelecekteki hali gibi düşünebiliriz. Hatırlarsanız, Present perfect continuous tense ile “yapmaktayım, etmekteyim” şeklinde cümleler kuruyorduk. Bununla ise “yapmakta olacağım, etmekte olacağım” diyoruz. Hatta bir de Past perfect continuous vardı ki, onunla da “yapmaktaydım, etmekteydim” cümleleri kuruyorduk. O zaman Past perfect continuous ile anlatılan bir eylemin başlangıcı, geçmişteki bir A noktası, bitimi ise yine geçmişteki bir B noktası. Yani başlaması da bitmesi de geçmişte oluyor ve bir süre devam ediyor. Present perfect continuous’ile anlatılan eylem de geçmişteki bir A noktasında başlıyor ancak bittiği bir noktadan söz edemiyoruz çünkü konuşma anında eylem halen devam ediyor. Bu derste gördüğümüz Future perfect continuous’ise gelecekteki bir A noktasından başlıyor ve gelecekteki bir B noktasında devam edeceği anlatılıyor.

Bu zamanı geçen ders öğrendiğimiz Future perfect tense ile karşılaştıralım biraz da. Future perfect tense gelecekte tamamlanacak olaylardan bahsediyordu. Bu ise tam tersine, gelecekte devam etmekte olacak olayları anlatıyor. Örneğin, şu iki cümle arasındaki anlam farkına bakalım:
I will have finished the essay by tomorrow.
Yarına kadar makaleyi bitirmiş olacağım.
I will have been writing the essay for two hours by the time you come home.
Sen eve geldiğinde iki saattir makale yazmakta olacağım.

Yine by ve by the time bağlaçlarının bu zamanda sıkça kullanıldığını hatırlatmak isterim.

Future perfect continuous tense’i, diğer continuous zamanlarda olduğu gibi, özellikle “süreci” ön plana çıkartmak istediğimiz durumlarda kullanıyoruz. Bu yüzden for, all ve how long gibi kelimelerle bu zamanın arası oldukça iyi. Örneklerimiz gelsin:

At 06.00 PM. he will have been driving for five straight hours.
Akşam saat 06.00’da, aralıksız beş saattir araba sürüyor olacak.
We will have been studying English all afternoon.
Tüm öğleden sonra İngilizce çalışıyor olacağız.
How long will you have been dating on May 7th?
7 Mayısta ne kadar süredir çıkıyor olacaksınız?

Cümlelerimizde süreç bildiren bu tür kelimeler olmasaydı ve süreç vurgulanmak istenmeseydi Future continuous tense işimizi fazlasıyla görürdü. Mesela şöyle:

I will be driving. – Araba sürüyor olacağım.
We will be studying English. – İngilizce çalışıyor olacağız.
We will be dating. – Çıkıyor olacağız.

Future perfect continuous tense ile kurulan olumsuz cümleler de tıpkı diğer perfect continuous zamanlarda kurulan olumsuz cümleler gibi, kulağa biraz tuhaf geliyor. Şuna bakın mesela:
She won’t have been reading this book for two days.
İki gündür bu kitabı okumakta olmayacak.

Bu tür bir cümle, muhtemelen “Will you have been reading this book for two days?” sorusunun yanıtı olduğu için yes veya no ile başlayan bir yanıt vermek daha pratik olurdu:
No, I don’t think so. – Hayır, sanmıyorum.


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Future Perfect Continuous Tense Konu Anlatımı için 1 cevap

  1. Onur der ki:

    Hocam iyi gunler. Size bir sorum olacak future perfect continuous tense ile future continuouse tense arasındaki fark nedir.Ben pek anlayamadim defalarca çalışmama rağmen . İlginiz için şimdiden teşekkürler

Bir Cevap Yazın