İngilizce Nereli Olduğunu Sorma ve Cevaplama
7. Dersimiz olan bu derste nereli olduğumuzu sorup söylemeyi öğreneceğiz. İngilizcede bunun için kullanılan cümle yapılarını detaylarıyla öğreneceğiz ve dersin bitiminde bu konuyla ilgili olarak kafanızda herhangi bir soru işareti kalmayacak. Şimdi bu yapıları görelim…

İngilizcede birisinin nereli olduğunu sorarken, 4. Dersimizde öğrendiğimiz ve nere/nerede/nereye gibi anlamları olan “where” soru kalıbını kullanacağız:

Where…

Ardından, peşinden getireceğimiz özneye uygun bir yardımcı fiil getireceğiz. “Sen nerelisin?” şeklinde soracağımızı düşünelim ve cümlemize buna göre devam edelim. Şimdi “sen,”  yani “you” kelimesine uygun bir yardımcı fiil getiriyoruz:

Where are …

Ve tabi hemen ardından öznemizi getiriyoruz:

Where areyou …

Cümlemizi burada bırakırsak anlamı “Sen neredesin?” olur. Birisinin nerede olduğunu sorarken bu kalıbı kullanabiliriz, ancak şu anda bize lazım olan bu değil. Bize gereken şey, “nere” sözcüğünün sonuna Türkçedeki –lı/li eklerini katacak olan bir sözcük. İngilizcede bu iş için “from” kelimesini kullanıyoruz. Bazı öğrenciler “from”’u “memleket” olarak bilir, ancak “from,” Türkçedeki -den/-dan eklerini katan sözcüktür. Peki öyleyse –lı/li anlamını katmak için neden -den/-dan eklerini katan bir sözcüğü kullanıyoruz diye sorabilirsiniz. İşte bu noktada, “İngilizce düşünmek” şeklinde hatalı kullanılan olgunun doğru kullanımına ihtiyacımız var: “İngilizcedeki gibi düşünmek.”

İngilizcedeki gibi düşünecek olursak “Sen nerelisin?” sorusunun İngilizcede “Sen neredensin?” şeklinde sorulduğunu görürüz. Dolayısıyla bizim de bu şekilde düşünmemiz ve cümlenin en sonuna “from” kelimesini getirmemiz gerekiyor.

Where areyou from?

Şimdi bir de “O nereli?” şeklinde soralım:

Where is he from?
Where is she from?

Öyleyse bu cümlelerin de tam karşılığı “O nereden?” oluyormuş… Daha karmaşık bir soru cümlesiyle devam edelim:

“Kız kardeşinin İngilizce öğretmeni nereli?”

Where is your sister’s English teacher from?

“Is + your” kullanımı halen sizi rahatsız ediyorsa bir önceki dersimi izleyebilirsiniz. Bu arada, 6. Derse veya istediğiniz herhangi bir derse gitmek istediğinizde, videonun sağ üst köşesindeki ünlem işaretine tıklayınca aşağıda açılan oynatma listesini kullanabilirsiniz.

Şimdi de tüm bu sorulara tek tek cevap verelim…

“Neredensin?” anlamına gelen “Where areyou from?” sorusunun cevabı da “Ankara’danım,” “Türkiye’denim” gibi veriliyor. Fakat burada yine İngilizcedeki gibi düşünmemiz ve “from” sözcüğünün yerini ona göre seçmemiz gerekiyor. Türkçede -den/-dan eklerini ülkeden sonra koyuyoruz ancak İngilizcede “from”’u ülkenin/şehrin başına getiriyoruz ve

“… from Turkey” şeklinde söylüyoruz. Cümlenin başını da unutmayalım:

I am from Turkey.
Where is she from?
She is from Spain.

Öğrencilerin yaptığı tipik bir hata, ülkeyi koydukları yere, milliyet koymaları. Yani şu şekilde:

She is from Spanish.

Bunun anlamı, “O İspanyolyalı.” gibi bir şey oluyor. Öyleyse, ülkelerin ve o ülkelere ait milliyetlerin yazılışlarını iyi bilmek ve birbirine karıştırmamak gerekiyor.

Ülkeler ve milliyetler listesini indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İngilizce Nereli Olduğunu Sorma ve Cevaplama için 7 cevap

 1. Kerem der ki:

  Mesela hocam “ben Galatasaraylıyım” desem, nasıl olacak?

 2. leyla der ki:

  hocam is+your kullanıldığı zaman şöyle bir genelleme yapabilir miyiz, is her zaman your dan önce gelir?

 3. Baran der ki:

  Ülkeler ve milletler liste indirme linki maalesef calismiyor Hocam 🙁

 4. furkan der ki:

  ülke ve milliyet listesine tıkladığımız da bulunamadı diyor hocam?

Bir Cevap Yazın