9- İngilizcede Meslekler

Bu dersimizde İngilizcede başkalarının mesleğini sormayı ve kendi mesleğimizin ne olduğunu söylemeyi öğreneceğiz. Gelin öyleyse ilk olarak “meslek” kelimesinin İngilizcesiyle başlayalım. İngilizcede meslek “job” veya “occupation” olarak söylenir. “Occupation” kelimesi biraz uzun olduğu için meslek sorup söylerken genellikle “job” kelimesini tercih ederiz. Öğrenciler arasında bu kelimeyi “job” olarak telaffuz etme hastalığı var; siz sakın bu hataya düşmeyin.

İngilizcede “mesleğin ne” diye sormak “adın ne” diye sormaktan farksız. Tek yapmanız gereken şey, ad kelimesini kaldırıp yerine meslek kelimesini koymak. Aynen şu şekilde:

What’s your job?

Meslek sormak için kullanabileceğimiz diğer bir kalıp da:

What do you do?

sorusu. Yine bu soru kalıbını da “yattı uyudu” şeklinde okumamaya çalışın. Bu sorunun tam karşılığı, “Ne iş yapıyorsun?” şeklinde.

En az bunlar kadar sık kullanılan diğer bir meslek sorma kalıbı da:

What about your job?

Yeni tanıştığınız birisiyle aranızda bir sohbet gelişmişse, sohbetin ilerleyen aşamalarında karşınıza çıkacak muhtemel soru kalıbı budur. Tam karşılığı: “Peki ya mesleğin ne?” şeklinde.

Yine ilk soru kalıbına dönecek olursa, buradaki “your” kelimesini “her, his, their …” gibi kelimelerle değiştirerek, “Onun mesleği ne?” veya “Onların meslekleri ne?” şeklinde sorular üretebilirsiniz. “What are their jobs?” sorusunda “meslekleri” diyebilmek için meslek kelimesinin sonuna –s çoğul ekinin geldiğine dikkat edin.

Peki bu sorulara nasıl cevap vereceğiz? Meslek sorularına yanıt verebilmek için önce mesleklerin İngilizce karşılıklarını bilmek gerekiyor. Türkçe okunuşlarıyla beraber hazırlanmış detaylı bir meslekler listesini indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bazı mesleklerin İngilizceleri, genelde o mesleğe ait ismin veya eylemin sonuna –er / -ist / -ant / -ian ekleri getirilerek yapılır. Örneğin:

teach = öğretmek – teacher = öğetmen
account = hesap – accountant = muhasebeci
piano = piyano – pianist = piyanist
optics = optik – optician = gözlükçü


“Mesleğin ne?” sorusuna cevap verirken yapılan en büyük hatalardan biri, cümleye “benim mesleğim” şeklinde başlamak. İngilizcede meslek sormak isim sormaya benzer dediysem de, bu sorunun cevabı tamamen farklı şekilde verilir. Meslekler sorulduğunda,

“Ben öğrenciyim.”
“O öğretmen.”

şeklinde cevaplar vermemiz gerekiyor. Yani şu şekilde:

I’m a student.
He is a teacher.

Bu cümleleri kurarken fazladan bir de “a” yani “bir” kelimesi eklediğime dikkat edin. Biz Türkçede mesleğimizi söylerken “bir” kelimesini söylemek zorunda değiliz ama İngilizcede mesleğin başında “a” veya “an” kelimelerinden birinin geçmesi şart. Ama tabi bir işiniz yoksa o zaman işler değişir:

I am unemployed.

İşsiz anlamına gelen “unemployed” sözcüğü sıfat olduğu için başına “a” veya “an” almaz.

Şimdi farklı cümlelerle konuyu pekiştirelim. İlk olarak, “Kız kardeşinin mesleği ne?” diye soralım:

What’s your sister’s job?

Kız kardeşi pazarlamacı olsun:

She is a marketer.

Sanki tam anlamamış gibi, “Kız kardeşin pazarlamacı mı?” diye bir evet-hayırlı soru soralım:

Is your sister a marketer?

Buna cevap olarak da, meslek söylemenin başka bir yolu olan, “pazarlama işinde, otomotiv işinde … ” gibi farklı bir yanıt verelim.

Yes, she is in marketing. (Evet, o satış işinde.)

konuanlatim


Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

9- İngilizcede Meslekler için 26 cevap

 1. nadir der ki:

  Merhaba size ulaşamadım. ders anlatımınız çok güzel. kndime ait ingilizce blog sayfam ve face sayfam var. videolarınızı paylaşabilirmiyim.

 2. Gizli der ki:

  Abi cok tesekkurler çok işime yaradı sayende yazılıdır 100 bekliyorum 😀

 3. selin der ki:

  Çok teşekkür ederim sayenizde ingilizceyi daha iyi anlıyor ve konuşuyorum Bana birçok şey kattınız.arkadaşlarımada tavsiye ediyorum ve sizi sürekli takip ediyorum.Tekrar çok teşekkür ederim

 4. Ayşe Betül der ki:

  Abi vb -s,-es, -ing vb. ekleri getiremiyorum. Bunları ilgili bir video yapar mısın. Kelimeleri biliyorum ama işte ekleri getiremediğim için cümle kuramıyorum. Bu da benim notumu düşürüyor.

 5. Enes der ki:

  Hocam meslekler nerede burada bulabilirsiniz dediniz ama bulamadım arkadaşlar aranızda da bilen varsa söyler misiniz ? Hocam bu arada Allah ne muradınız varsa erdirsin çok iyi anlatıyorsunuz sağ olun hem esprilisiniz de ders çok eğlenceli geçiyor

 6. esma der ki:

  hi , merhaba ;

  gönül isterdi ki şakır şakır ingilizce yazayım derdimi ingilizce olarak anlatayım o da zamanla tabii inşallah maşallah 🙂 videolarınız gerçekten çok iyi şuan 9. video dayım. sizin çeviri kitabınızı satın aldım ama elime ulaşmadı bugün veya yarın elime ulaşır. ingilizce konu anlatımlı kitap ve ingilizce sözlükte almak istiyorum. sizin önereceğiniz ya da sizde mevcut ise almak istiyorum bunun için bana yardımcı olabilir misiniz.

 7. Hatice AK der ki:

  Mükemmel hazırlanmış videolar.Ellerinize,zihninize sağlık.Allah dünya ve ahiret saadeti nasib etsin.

 8. Barış der ki:

  Abi 9. Üniteyi de yazar mısın?

 9. Tuğçe der ki:

  kursa gidiyorum ama siz daha iyi öğretiyorsunuz kursa ödediğim paranın kat kat fazlasını hakediyosunuz. Teşekkür ederim

 10. fatih der ki:

  hocam What do you do? bu soru kalıbında you kelimesini çıkarıp their veya our yazarsak soru kalıbında başka değişikliğe gerek var mı?

 11. Ben der ki:

  Selamun aleykum abi ben simdi universitede ingilizce hazirlik okuyurum ama ingilizce hic bir bilgim yok vizeyede 10 gun kaldi senin bu paylastigin videolari izlyum faydasi olur demi abi birde bana yardimci olurmusun abi ne yapmaliyim ingilzce ogrenmek icin cevabini bekliyurum tesekkurler simdiden

 12. Buğrahan Uğuz der ki:

  Hocam ben sizin videolarınızı sürekli izliyorum.Hakkını vererek yapıyorsunuz , çeviri kitabınızıda aldım onun haricinde pdf halinde test tarzı soruların olduğu dosyalarınız var mı acaba

 13. eren der ki:

  hocam harikasınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir