Past Perfect Continuous Tense Konu Anlatımı (Devam Eden -Mişli Geçmiş Zaman)
Merhaba. İngilizcedeki zamanları öğrenmeye devam ediyoruz. 51. derste Present perfect tense’i, 53. derste ise Present perfect continuous tense’i öğrenmiştik. Present perfect’in continuous hali olur da Past perfect’in olmaz mı; onun da var tabi. İşte bu derste de onu öğreneceğiz. Türkçeye “Devam Eden -Mişli Geçmiş Zaman” olarak çevirebileceğimiz Past perfect continuous tense ile gelmekteydim/gitmekteydim, geliyordum/gidiyordum şeklinde cümleler kuruyoruz. Bu zamanda kurulan cümleleri başka şekillerde de Türkçeye çevirebiliyoruz ancak en yaygın kullanım alanlarımız bunlar.

Yine öncelikle bu zamanın yapısını inceleyelim, ardından da bu tür detayları ve kullanım yerlerini öğrenelim. Past perfect continuous tense ile Present perfect continuous tense birbirine çok ama çok benzediği için, Present perfect continuous tablosu üzerinden sadece değişen kısımları göstererek anlatayım. Olumlu cümleye ait tablomuz gelsin:

snap537

Aslında değişen kısımlar, yerine değişen kısmı deseydim daha doğru olurdu çünkü yapmamız gereken tek değişiklik yardımcı fiil olarak have ve has sözcüklerinin yerine had kelimesini kullanmak:

snap539

53. dersten hatırlarsanız, Present perfect continuous’u geliyorum, gidiyorum, gelmekteyim, gitmekteyim şeklinde cümleler kurarken kullanıyorduk. Eğer o dersi okumadıysanız öncelikle ona bakın derim. Past perfect continuous’u, Present perfect continuous’un geçmişteki hali olarak düşünebiliriz. Dolayısıyla cümlelerimiz Türkçeye gelmekteydim/gitmekteydim, geliyordum/gidiyordum şeklinde çevriliyor. Tablodaki cümlelerimizi soldan sağa doğru okuyarak anlamlarına bakalım.

snap540

Tüm bu cümleleri olumsuz yapmamız için gereken tek şey, had kelimesinin sonuna not eklemek ki bunu da özellikle vurgu yapmak istemiyorsak hadn’t şeklinde yazıp okuyoruz:

snap541

Soru cümlesinde ise been olduğu yerde kalıyor, had kelimesi cümlenin başına geliyor:

snap542

“Yapmıyor muydun, etmiyor muydun” şeklindeki olumsuz soruya da hadn’t ile başlıyoruz:

snap543

Wh- soru kelimeleriyle soru sorarken de her zaman olduğu gibi, bunları soru cümlesi yapısının en başına yerleştiriyoruz:

snap544

Past perfect continuous tense’in yapısı bu şekilde. Biraz da bu zamanı hangi durumlarda kullandığımıza ve diğer zamanlarla arasındaki farklara bakalım. Bu zamandaki cümlelerimiz Türkçeye gelmekteydim/gitmekteydim, geliyordum/gidiyordum şeklinde çevrilebiliyor dedik ama bu durum, tablodaki cümlelerimiz gibi, bir bağlaçla bağlanmayan tek bir cümleyi çevirirken geçerli. Cümlenin içine by the time, when, as soon as gibi bir bağlaç girdiğinde ise işin şekli değişiyor. Bunu anlamak için bu zamanın en yaygın kullanım şekline bakalım: Devam Eden -Mişli Geçmiş Zaman ile geçmişte başlayıp, bir süre devam eden ve yine geçmişte bir noktada son bulan olayları anlatıyoruz.
Örneğin, saat 09.00’da yatmış olalım:
I went to bed at 09.00 PM.

Saat 11.00’da uyanmış olalım:
I woke up at 11.00 PM.

Şimdi ise saat 11.30 olsun:
It’s 11.30 right now.

Şimdi tüm bu bilgiler ışığında şöyle bir cümle kuralım:
I’d been sleeping for two hours by the time I woke up at 11.00 PM.
Saat 11.00’da uyandığımda, iki saat boyunca uyumuştum.

Gördüğünüz gibi, bu cümlede Past perfect continuous ile kurduğumuz kısmı Türkçeye “uyumuştum” şeklinde çevirdik; uyumaktaydım demedik. Şimdi bu cümleyi inceleyelim biraz. Uyumaya geçmişte başlamış, uykusu belirli bir süre devam etmiş ve saat 11.00’da uyanmış. Biz de tüm bu olayları saat 11.30’da anlatıyor olduğumuz için artık hepsi geçmişte kalmış. Sadece geçmişte kalmakla da yetinmeyip bir süre de devam ettikleri için Past perfect continuous tense en güzel seçim oluyor.

Bu zamanı Present perfect continuous tense’in geçmişteki hali olarak düşünebiliriz demiştik. O zaman örnekler üzerinden karşılaştırmalı olarak gidelim:

They have been waiting in the line for an hour. – Bir saattir sırada bekliyorlar.
They had been waiting in the line for an hour. – Bir saattir sırada bekliyorlardı.
She has been studying Maths since the morning. – Sabahtan beri Matematik çalışmakta.
She had been studying Maths since the morning. – Sabahtan beri Matematik çalışmaktaydı.
Have you been running? – Koşuyor musun?
Had you been running? – Koşuyor muydun?

Şimdi aklınıza takılabileceğini düşündüğüm bir konuyu açıklığa kavuşturayım: İngilizcede yapıyordu/ediyordu anlamlarını veren bir zaman daha öğrenmiştik; Past Continuous Tense. 43. dersin konusu olan ve was/were + Fiil+ing yapısına sahip olan bu zamanda kurduğumuz cümleler de Türkçeye tıpkı bu şekilde çevriliyordu. Peki -iyordu anlamını vermek için hangi durumda bu iki zamandan hangisini kullanacağız diye sorabilirsiniz. Past Continuous Tense aslında pek çok durumda bu zamanın yerini tutabiliyor. Hatta Past perfect continuous’a göre daha kısa olduğu için daha çok tercih ediliyor. Ancak tabi yine birkaç şartımız var. Birincisi, cümlede since veya for geçmeyecek. Yani “They had been waiting in the line for an hour” ve “She had been studying Maths since the morning” cümlelerini; “They were waiting in the line for an hour” veya “She was studying Maths since the morning” şeklinde söyleyemiyoruz. Oysa bu iki cümlemizde since veya for geçmeseydi Past Continuous Tense ile söylemek daha pratik olurdu:

They were waiting in the line.
She was studying Maths.

gibi. Ancak Past Continuous Tense, Past perfect continuous gibi devam edip tamamlanan bir süreci değil de, yarıda kesilen eylemleri anlattığı için şöyle bir cümlede Past perfect continuous yerine Past Continuous kullanmak doğru olmayacaktır:
He had been studying hard for the exam before he passed it. – Sınavı geçmeden önce sınava sıkı çalışmıştı.

Sınava çalışmaya geçmişte başlamış ve sınav gününe kadar da devam edip çalışmayı bitirmiş. Bu durumda şöyle demek yanlış olur:
He was studying hard for the exam before he passed it.


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Past Perfect Continuous Tense Konu Anlatımı (Devam Eden -Mişli Geçmiş Zaman) için 6 cevap

  1. volkan der ki:

    hocam relative clause konusunu göremedim.Ne zaman bu konuyu işlemeyi düşünüyorusnuz

  2. kübra der ki:

    hocam kitapta bu bölümün örneği yok ama ya? souçta bu bir zaman konusu ve atlamak mümkün olmuyo 🙁

Bir Cevap Yazın