A, An, The Kullanımı Konu Anlatımı
Bu dersimizde İngilizcedeki “a, an ve the” karmaşasına açıklık kazandırmak istiyorum. “A” ve “An” “bir” demektir ve bir anlamına gelen “one” kelimesi uzun olduğu için onun yerine kullanılırlar. Bu ikisi tamam, ama Türkçede karşılığı bulunmayan “the” kelimesinin İngilizcede ne amaçla kullanıldığını açıklamak biraz zor. Bu yüzden “the” konusu her zaman eksik kalır. Ancak aslına bakarsanız “the” yı anlamak o kadar da zor değil.

“The” bizi İngilizcede genelleme yapmaktan kurtaran…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

A, An, The Kullanımı Konu Anlatımı için 37 cevap

 1. serkan der ki:

  Emeğinize sağlık. Çok güzel bir anlatımınız var. Severek izliyorum vidyolarınızı. bir sorum olacak:
  you traded the Bluesmobile for this? Bluesmobile’i bununla mı takas ettin?

  Soru cümlesi değil ama anlam olarak mı (konuşmadaki tonlamaya bağlı olarak mı) soru cümlesi oluyor.

 2. fatih der ki:

  hocam an apples are delicious=Elmalar lezzetlidir. derken neden başına an getiremiyoruz hani genelleme yaparken a/an getirebiliyorduk.Birde Our teacher is patient=öğretmenimiz sabırlı. Derken ordaki is=are olmayacak mı hani çocuğullarda are kullanıyorduk.

  • admin der ki:

   an kelimesinin anlamı nedir?
   öğretmeninizden kaç tane var?

   bu sorular çerçevesinde cevabı bulmaya çalışın.

  • TheYasin der ki:

   an apples are delicious cümlesinde an genelleme olarak kullanılmaz the kelimesi genelleme olarak kullanılır örnek olarak trees are green cümlesinde ağaçlar yeşildir denmektedir ve dünyadaki tüm ağaçları genellemektedir ama the trees are green dersem yeşil olan ağaçları kapsarım bahçemdeki yeşil renk dışındaki ağaçların yanında yeşil ağaçları kapsarım.
   ;our teacher is patient cümlesinde is yerine are gelemez öğretmenler dese are olabilirdi ama öğretmenizim tek birisi bir kaç kişinin bir tane öğretmeni var o zaman is koymak zorundayızdır.
   umarım yardımcı olabilmişimdir teşekkürler anlayamadığın bir kısım olursa çekinmeden bana sorabilirsin ben sana yardımcı olmaya çalışırım.
   Bu arada bende eğitimde yeniyim.

 3. Doğukan der ki:

  Hocam senin “Çeviriyle Öğren” kitabının 6.sayfasının 19. ve 20. cümleleri neden aynı? Neden 19. cümleye “The butter is white.” demedik?
  20.cümle aynı bu videodaki “Cheese” gibi mi?

 4. Aydın der ki:

  Hocam merhaba, “My car is in the door”mu olacak, yoksa “My car is in a door”mu. Ben ilkinden yanayim ama oburu de aklimda soru isaretleri koyuyor, o da ola bilir mi acaba diye… “arabam kapida” soyluyoruz. Yani bilinen bir kapi olmasi icin “the”nin dogru olacagini dusundum. Lutfen yardim ederseniz sevinirim. Onceden tesekkurler!

 5. Damla der ki:

  Hocam acaba kitabınız büyük kitapçılarda falan satılıyor mu? Babam internetten alışveriş yapmama izin vermiyorda. 🙁

 6. Özlem der ki:

  Hazırlıkta bile böyle güzel kısa öz anlatilmadi. Emeğinize sağlık. Videolarinizi Oğlum keşfetti bugün. Teşekkürler

 7. leyla der ki:

  Peki “a/an” ne tür durumlarda kullanılır? İngilizcede nesne çoğul halde yazılmamışsa, başında daima o nesneyi niteleyecek bir kelime olmalıdır. Bu kelimeler: “The,” “A,” “An,” “This,” “That,” “My,” “Your” ve benzeri olabilir. “A man came here yesterday.” örneğinde “a” sözcüğünü kural gereği getirmek zorundayız. “Man came here yesterday.” şeklinde bir cümle kuramayız. Yani, kuralı özetlemek gerekirse, İngilizcede bir nesneyi asla tekil haldeyken yalnız başına bırakmıyoruz. Ya başına niteleyen sözcüklerden birini getiriyoruz ya da kelimeyi çoğul yapıyoruz.

  hocam burada nesneler çoğul ise o nesneyi nitelyecek bir kelime olmalı demişsiniz ama sonrasında tekil ise yalnız bırakmıyoruz demişsiniz biraz daha açabilirmisiniz yani nesne çoğulsada tekilsede tek başına bırakmıyoruz anlamına gelmıyor mu ?

 8. Başar Efe Kılıç der ki:

  hocam şuanki konuyla alakası yok ama yinede sorayım dedim I would like to eat something mi olacak yoksa I would like something to eat mi olacak kafama takıldı sormak istedim

 9. furkan der ki:

  Is England big? cumlesi Is it England big? olmasi gerekmiyormu?

 10. vuqar_xanlarov der ki:

  Cok guzel bir ders olmus eline sagliq.

Bir cevap yazın