Both and, Either or, Not only but also, Neither nor Konu Anlatımı
Bu dersimizde Both … and, Either … or, Not only … but also ve Neither … nor kullanımı öğreteceğim. Aslında either ve neither kelimelerine 74. dersimde de değinmiştim ama o derste, bu kelimeleri daha önce söylenilen bir cümleye katılmak veya katılmamak amacıyla nasıl kullanabileceğimizi göstermiştim. Bu derste ise bu kelimeleri farklı bir bağlamda nasıl kullanabileceğimizi göreceğiz. Bunlara ek olarak da both … and ve not only … but also yapılarını öğreneceğiz.

İlk olarak both … and ile başlamak istiyorum. Bu yapı, Türkçede sıkça kullandığımız, “hem … hem de” ifadesine karşılık geliyor. “Hem” kelimelerinden sonraki boşluklara ise, içinde kullanacağımız cümleye göre, bir özne, nesne veya sıfat getirebiliyoruz. Bu durum Türkçede de böyle. Mesela, “Hem o, hem de karısı altmış beş yaşında” cümlesinde…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Both and, Either or, Not only but also, Neither nor Konu Anlatımı için 5 cevap

  1. serdar der ki:

    videolarınız dan ya biri eksik ya da ben bulamıyorum özer bey.(who wants the book?)da neden want değil de wants olmuş olduğunu açıklıyordunuz.Sıkça sorulan sorular adlı videoda anlatmıştınız sanki bu konuyu

  2. betulb der ki:

    bu oda benim için hem çamaşırhane hem yatak odası hem mutfak demek istediğimizde hem anlamını both ile mi vereceğiz? this room is both laundry,kitchen and bedroom. gibi,either ve neitherdaki gibi sona bir tane bırakarak mı yada nasıl? ikiden fazla olamaz mı bothda? ikiden fazlaysa örnekteki gibi, hem anlamını nasıl vereceğiz hocam?

Bir cevap yazın