Causative Verbs Konu Anlatımı (Make, Have, Get, Let)
Bu dersimizde İngilizcede “causative” olarak bilinen “ettirgenlik” konusunu anlatacağım. Kelime olarak edilgenlik sözcüğüne benzese de aynı şey değiller çünkü ettirgen cümlelerin de edilgen halleri olabiliyor. Yine isterseniz önce kısa bir Türkçe dersiyle başlayarak ettirgenliğin ne olduğunu hatırlayalım.

İçinde edilgenlik veya ettirgenlik barındırmayan normal cümlelerde eylemi yapan bir öznemiz, eylemimiz ve bazen de bir nesnemiz olur. Ettirgen cümlelerde ise yine bir öznemiz olur ancak bu özne biraz tembeldir ve eylemi yapmaz. Bunun yerine eylemi yaptıracak taşeron bir firma bulur ve eylemi ona yaptırıp kendisi keyfini sürer. Mesela hikâyede, kendisinden çitleri boyaması istenen Tom Sawyer…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Causative Verbs Konu Anlatımı (Make, Have, Get, Let) için 3 cevap

  1. Uğur Hoca der ki:

    Hocam Merhaba. Bugun itibariyle kitabınızı şipariş ettim, hocam numaram 553 243 4239, ararsanız bir kaç soracağım şeyler var, memnun kalırız. Hocam bide konu olarak adverbial clauselar ile noun clauselar lazım bize. Konu olarak hem ben hem öğrencilerim memnun kalacaktır. Hayırlı günler.

  2. Alper Yaman der ki:

    Hocam merhaba
    Severek izlediğim öğrendiğim videolar için tekrar tekrar teşekkürler.
    Bu sayfanın sonuna sayfa numaraları ilk ve son sayfa ileri ve geri koyup gezinme ekleyebilirseniz eski konu ve yeni konuların takibi kolay olcak. Kolay gelsin diyorum

Bir cevap yazın