Çeviriyle Öğren 3. Baskısı Çıktı!
Çeviriyle Öğren’in 3. baskısı çıktı. “Tüm kitapçılarda ve kırtasiyelerde bulabilirsiniz” demek isterdim ama yine sadece kendi sitem olan turengkitap.com üzerinden temin edebileceksiniz. Normalde bir kitabın yeni bir baskısının çıkması demek, eldeki mevcut kitaplar bittiği için eskisinin tekrar basılıp piyasaya sürülmesi anlamına geliyor ama ikinci baskıdan da hatırlayacağınız üzere, Çeviriyle Öğren için durum pek böyle olmuyor. Sizin için sürekli olarak kitabı geliştirip yeni özellikler ekliyorum. 2. baskıda kitaba yeni sayfalar ekleyerek zenginleştirmiştim. Bu baskıda ise pek çoğunuzun beklediği bir özellik olduğunu düşündüğüm, cümle telaffuzlarını ekledim. Telaffuzları bilmek bir cümlenin çevirisini yapabilmek kadar önemli bence. Bu yüzden, İngilizceyi gerçek anlamda öğrenebilmek için doğru telaffuzları bilmeye de ihtiyacımız var.

Kitaba bu özelliği eklemek için kitabın yanında bir CD veya flash disk veriyorum” demeyeceğim çünkü ikisini de yapmıyorum. Bunun için çok daha pratik bir yöntem olan kare kodları kullandım.

Kitabı elinize aldığınızda sağ üst köşesinde bir kare kod olduğunu göreceksiniz. Bazılarınız kare kodları daha önce hiç görmemiş veya kullanmamış olabilir. Bu yüzden kare kod nedir ve nasıl çalışır hemen kısaca bundan bahsedeyim. Kare kodlar, akıllı telefonunuza veya tabletinize, Google Play veya App Store’a “kare kod okuma” yazarak indirebileceğiniz herhangi bir programla okunabiliyor. Yapmanız gereken şey, programı indirip çalıştırmak ve telefonunuzun kamerasını kare kodun üzerine tutmak. Doğrusunu söylemek gerekirse, kare kodları ben de daha önce hiç kullanmamıştım ve çok zor bir şeymiş gibi düşünüyordum ama programı indirip kullanmaya başladıktan sonra çocuk oyuncağı olduğunu gördüm. Benim kullandığım ve size de önerebileceğim kare kod okuma programının ismi QRobot. Programın Settings kısmına gelip ‘Open URLs Automatically’ seçeneğini aktifleştirdiğinizde kare kodu hemen okuyup sizi ilgili linke götürüyor. İlgili link ile kastım ise, kanalımdaki telaffuz videoları. Paylaşıma kapalı olduğu için siz şu anda göremeseniz de YouTube kanalımda her bir sayfanın telaffuz videoları mevcut. Son bir aydır gecemi gündüzüme katarak, Amerikalı Tom isimli arkadaşımın yardımıyla hazırladığım bu videolara ulaşmanın tek yolu 3. baskıdaki kare kodları okutmaktan geçiyor.

“2. baskıyı alanlar da bu telaffuz videolarını gönül rahatlığıyla kullanabilirler demeyi isterdim ama kitaptaki hemen her sayfada ufak tefek değişiklikler yaptığım için ikinci baskıyla telaffuz videoları zaten uyuşmayacaktır.  Bu yüzden en kısa zamanda 3. baskıdan da edinmenizi öneririm.

Yenilikler bitmedi: kitabın sol üst köşesinde baktığınızda ikinci bir kare kod daha göreceksiniz. Bu kare kod da, sizi o sayfadaki dersin anlatıldığı konu anlatımı videoma götürecek. Buna ne gerek var diyebilirsiniz belki ama kitapta 85 ünite var, kanalımda ise toplam 100 video olacak. Dolayısıyla her ünitenin numarasıyla o ünitedeki dersin anlatıldığı videonun numarası uyuşmayacaktır. “Bu konu hangi derste anlatılmıştı” sorusundan sizi kurtarmak için böyle bir kolaylık ekledim. Belki daha da pratik olur düşüncesiyle de video numaralarını yine aynı sayfanın sağ üst köşesine ve kitabın içindekiler sayfasına ekledim.

3. baskıyı kitabın yanında yazan ‘3. Basım’ yazısından veya iç sayfalarının magenta rengi olmasından ayırt edebilirsiniz. Bundan sonraki siparişlerinizde özellikle “3. baskı istiyorum” diye belirtmenize de gerek yok çünkü zaten 2. baskılar bitti ve artık 3. baskı gönderiyorum.

Çeviriyle Öğren’i alan, çevresindekilere aldıran ve zaman zaman ikişer üçer sipariş eden sizlere çok çok teşekkür ediyorum.

Hoşçakalın.

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çeviriyle Öğren 3. Baskısı Çıktı! için 17 cevap

 1. Üzeyir der ki:

  İşinin hakkını veren bir hocasınız. Emekleriniz zayi olmasın temennisiyle..

 2. ilhami der ki:

  hocam hayırlı olsun. Elinize sağlık, az önce siparişi verdim :), heyecanla elime ulaşmasını bekliyorum.

 3. Ahmett der ki:

  Kitabınız hayırlı olsun hocam. Yalnız bu 91.ders ne zaman yayınlanacak?

 4. Ahmet Kara der ki:

  Hocam İyi Günler,

  Bende çoğu arkadaşım gibi, kendim ve herkes adına teşekkür ederim. Günlük dertlerin içinde boğulup nefes aldığının bile farkında olmayan insanların yanında, sizin gibi sosyal sorumluluk bilince yüksek, üretken birini internet ortamında da olsa tanımaktan onur duydum. Yaptığınız iş, bizim gibi hedefleri olan gençlere ve ileriki nesillere çok fazla yol gösteriyor. İnşallah her şey gönlünüzce olur, Saygılarımla…

 5. Besleney der ki:

  Merhaba hocam,
  kapatılan Youtube hesaplarınıza gerçekten çok üzüldüm. Change.org’da imzamı da attım. Size sormak istediğim bir soru var. 3. baskı Çeviriyle öğren kitabında kullandığınız karekodlarda kapatılan youtube hesabıyla birlikte silindi mi? Öyle olduysa gerçekten çok kötü olur çünkü sırf cümlelerin telaffuzları için kitabınızı almayı düşünüyordum. Bu sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum hocam. Sağlıcakla kalın , başarılarınızın devamını dilerim..

 6. altunemir1 der ki:

  Hocam başka farklı cümleler içeren aynı bu formatta kaynağınız var mı veya öneriniz ? Çünkü ben boğaziçinde okuyorum dil sınavı writingle birlikte çok zor bende çözümü sizle ilerlemekte buldum diyebilirim kitabiniz sayesinde. Nası bir çalışma izlemeliyim 4 aylık süre içerisinde bilmiyorum.

 7. hakanusta der ki:

  Hocam Merhaba, elimde 2.baskı kitabınız var ve telaffuzda zorlandığım için konuları ağır ağır çalışıyorum, yeni baskıdaki seslendirmelere biz ulaşabilecek miyiz? teşkkürler

Bir cevap yazın