Gelecek Zaman Be Going To Konu Anlatımı (Future Tense)
Bugünkü konumuz Future Tense; yani gelecek zaman. İngilizcede gelecek zaman cümleleri kurmanın iki yolu var; birincisi, bu derste öğreneceğimiz “be going to” ifadesi kullanılarak yapılıyor, diğerinde ise yardımcı fiil olarak “will” sözcüğünü kullanıyoruz. İkisinin yarattığı anlam farkına ve nerede hangisinin kullanılacağına 33. videomda ayrıntılarıyla değineceğim.

Biz bu derste be going to ile gelecek zaman cümleleri kurmayı öğreneceğiz. Gelecek zaman cümleleriyle kastım, sonları -ecek/-acak ile biten cümleler. Geleceğim, gideceğim, yapacak, edecek ifadeleriyle…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Gelecek Zaman Be Going To Konu Anlatımı (Future Tense) için 3 cevap

 1. Aydın der ki:

  Burada biraz kafam karisti: He is going to the USA. He go to the USA olmuyor. ing – iyor oldugu soylemistiniz. Bu tum sonu “ing” ile biten sozlere mi ait? Mesele gidiyor, goruyor, ediyor ve,s
  Birde boyle bir sey var hocam: I go to school every day. Burada going olmuyor go oluyor. Lutfen bu farklari anlatirsaniz cok sevinirim. Onceden tesekkurler!

  • Nameless der ki:

   I go to school every day cümlesi geniş zaman cümlesidir ve fiil yalın halde kullanılır, eğer 3.tekil ile bir cümle kurulacak olursa fiile “es,s,ies” takısı gelir örnek; he goes to school every day olur yani o her gün okula gider. İng ise şu anki zamanı bildiriyor; i am going to school now. Şu an okula gidiyorum. Evet -iyor anlamını ing eki katıyor.

 2. Cumhur BİLGEN der ki:

  Çok güzel anlatımlar…

Bir cevap yazın