Ben Kimim?

İsmim Özer Kiraz. 1979 yılı, İstanbul doğumluyum. 2002 senesinde Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Bölümünden mezun oldum ve öğretmenliğe başlamadan önce bir tercüme bürosunda çalıştım. 2004 yılından beri İngilizce öğretmeni olarak çalışıyorum. Yeminli Tercümanlık sertifikası sahibiyim ve akademik tercümeler yapıyorum. Türkçe’ye çevirdiğim bazı ders kitaplarının yanı sıra, kendi yazdığım ve İngilizce derslerinde kullandığım ‘Çeviriyle Öğren’ adlı bir kitabım bulunmakta.

Verdiğim eğitimlerde İngilizce konuşma becerisinin temelini oluşturan Türkçeden İngilizceye çeviri üzerinde duruyorum. Birçok kişi İngilizceyi anlayıp konuşamadığından şikayetçi. Bunun sebebi ise İngilizceden Türkçeye odaklı bir eğitim almış olmaları. Oysaki İngilizce konuşmak, Türkçe düşündüklerimizi İngilizceye çevirmeye benzer ve bu, çok daha zordur. Ben bu eksiği gidermek adına öğrencilerimin, öğrendikleri bir konuda Türkçeden İngilizceye çeviri yapıp yapamadıklarını baz alıyorum.

“Bu konu daha pratik nasıl anlatılabilirdi?” sorusuna yıllar içinde bulduğum cevapları, tecrübelerimle birleştirerek bugün, öğrencilerime İngilizceyi sevdirmeye çalışıyorum.

Ben Kimim? için 325 cevap

 1. MehmetKucukal der ki:

  Merhaba hocam,
  much more mu yoksa many more mu doğrudur ?
  much ve many zarf mı sıfat mı ?
  more zarf mı sıfat mı ?
  Benim anladığım,
  iki ifadede doğru biri sayılabilen biri sayılamayanlar içindir.
  Buradaki much ve more aşırılık katan zarflar iken more sifattır.

 2. turunc der ki:

  Merhaba hocam. Bu hafta sonu sınavım var ve ben hazır değilim. Videolarınızı bitirirsem hızlıca ayt sınavına hazırlanabilir miyim?

 3. senem_clk der ki:

  Merhaba hocam,
  Bende ingilizcemi geliştirmek adına kursa gitmeyi planlıyordum fakat videolarınızla karşılaşıp tüm dersleri izlemeye başladım. Bu video ve kitaplarla belli bir seviyeye gelip konuşabilmek mümkün olur mu sizce, yoksa kursa da gitmeli miyim?

 4. muge.sari der ki:

  Hocam merhaba sizin Video kanalınızdaki bütün videoları izlesem düzenli olarak yds den güzel bi puan alabilme ihtimalim nedir? Çünkü 2 sene dil kursların gittim ve hiçbirşey öğrenemeden geri geldim , artık bosu bosuna verilen vaatleri görmezden gelmek istiyorum kurs için söylüyorum bunları , sadece sizi dinlemek yeterli midir? Tabi kalıp olarak söylüyorum , yani ingilizce kelimeler ezberlemek , film vs seyremek dışında sizin videolar yeterli midir?

  • admin der ki:

   Merhaba. Tanıtım videolarında da bahsettiğim gibi, kitaplar İngilizcedeki tüm gramer konularını kapsıyor. Dolayısıyla her iki kitabı da layığıyla kullandığınızda, teoride tüm gramer konularına hakim olmanız gerekiyor. Ancak tabi ki İngilizce sadece gramerden oluşmuyor. Bu süreçte okuma, dinleme, yazma, konuşma gibi etkinlikler de yapmanız gerekiyor. Bunlar için de farklı kaynaklardan destek alabilirsiniz. YDS için sınav odaklı kaynaklarla desteklemelisiniz.

 5. pevoca der ki:

  Merhaba
  İngilizce kelime öğrenmek için program tavsiyeniz var mı?

 6. kartalgalip der ki:

  kitap almak için kapıda kredi kartlı ödeme yapabiliyormuyuz

Bir cevap yazın