Ben Kimim?

İsmim Özer Kiraz. 1979 yılı, İstanbul doğumluyum. 2002 senesinde Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Bölümünden mezun oldum ve öğretmenliğe başlamadan önce bir tercüme bürosunda çalıştım. 2004 yılından beri İngilizce öğretmeni olarak çalışıyorum. Yeminli Tercümanlık sertifikası sahibiyim ve akademik tercümeler yapıyorum. Türkçe’ye çevirdiğim bazı ders kitaplarının yanı sıra, kendi yazdığım ve İngilizce derslerinde kullandığım ‘Çeviriyle Öğren’ adlı bir kitabım bulunmakta.

Verdiğim eğitimlerde İngilizce konuşma becerisinin temelini oluşturan Türkçeden İngilizceye çeviri üzerinde duruyorum. Birçok kişi İngilizceyi anlayıp konuşamadığından şikayetçi. Bunun sebebi ise İngilizceden Türkçeye odaklı bir eğitim almış olmaları. Oysaki İngilizce konuşmak, Türkçe düşündüklerimizi İngilizceye çevirmeye benzer ve bu, çok daha zordur. Ben bu eksiği gidermek adına öğrencilerimin, öğrendikleri bir konuda Türkçeden İngilizceye çeviri yapıp yapamadıklarını baz alıyorum.

“Bu konu daha pratik nasıl anlatılabilirdi?” sorusuna yıllar içinde bulduğum cevapları, tecrübelerimle birleştirerek bugün, öğrencilerime İngilizceyi sevdirmeye çalışıyorum.

Ben Kimim? için 303 cevap

 1. masterofpredict der ki:

  hocam benim hazırlık okulunda proficiency sınavım var şuanda bugunden itibaren yaklaşık 35 günüm var ingilizce düzeyim orta seviye fakat reading ve writingde sıkıntı çekiyorum bununla ilgili notlarınız varsa yada writing kalıpları da olabilir çok yardımcı olmuş olursunuz ayrıca bu kitabı almam benim için yardımcı olur mu teşekkürler :))

 2. Ladyeagle der ki:

  Çeviriyle Öğren kitabı sipariş verdiğimin ertesi günü elime ulaştı. İlginiz için çok teşekkürler hocam. Ve kitap harikulade bir kaynak olmuş emeğinize sağlık 🙂

 3. Yunus Emre der ki:

  Hocam öncelikle ingilizce konu anlatımı videolarınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok emek harcamışsınız çokta güzel hazırlamışsınız. Ben çeviriyle öğren kitabınıda aldım şu an hem videolarınızı izliyor hemde kitaptan alıştırma yapıyorum çok faydalı oluyor. Ben ingilizce yi hobi olarak konuşmak istiyorum 3-4 yıl önce ingilizce hakkında en ufak bir bilgim yokken bazı konu anlatımlı kitapları çalışarak başladım. Gele gele rastlantı sonucu sizin videolarınızı gördüm çok beğendim kitaplardan çalışmayı bıraktım sizin videolarınızı en baştan izlemeye başladım yokta güzel gidiyor. Tekrardan çok teşekkür ederim emeğiniz için.

 4. aslimelis der ki:

  Hocam Merhaba kitaplarınız çok hızlı bir şekilde elime ulaştı.İlginiz için çok teşekkür ederim.Konu anlatımları ve alıştırmalar çok keyifli tıpkı videolarınız gibi.Aynı zamanda Qr-kodu olmasına da çok sevindim.Emeğinize sağlık.Saygılar…

Bir Cevap Yazın