If Clause Type 3 & Mixed Conditional Konu Anlatımı
Bu dersimizde “third conditional” olarak bilinen, 3. tür koşul cümlelerinin nasıl kurulduğunu öğreneceğiz. Ek olarak da “Mixed Conditional”, yani “Karışık Koşul” cümlelerine göz atacağız ve ifli cümlelerle ilgili diğer yapıları öğreneceğiz.

Şu ana kadar 0, 1 ve 2. tür koşul cümlelerini görmüştük. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de 3. türe ne gerek var demeyin, çünkü geçmişle ilgili varsayımlar kurarken 3. tür koşul cümlelerini kullanıyoruz. Hangi tür koşul cümlesinin hangi anlamlar kattığını hızlıca tekrarlayalım:
Tür 0:  Şöyle olursa şöyle olur…
Tür 1: Şöyle olursa şöyle olacak…
Tür 2: Şöyle olsaydı şöyle olurdu…
Tür 3 ise: Şöyle olsaydı şöyle olurdu…

Tür 2 ile Tür 3 arasındaki fark ne diyebilirsiniz. Aslında Türkçelerine baktığımızda…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

If Clause Type 3 & Mixed Conditional Konu Anlatımı için 7 cevap

 1. Nesrin der ki:

  Merhaba Özer bey,
  Öncelikle dersleriniz için teşekkür ederim. Allah razı olsun.
  Bu ders içerisinde geçen bir örnekle ilgili kafama takılan bir şeyi sormak istiyorum;
  Senin yardımın olmasaydı işi zamanında bitiremeyecektim. cümlesini “if it hadn’t been for your help, i was going to finish the work on time” (yani geçmişte gelecek) yada 2. alternatif olarak “if it hadn’t been for your helps I wouldn’t have finished the work on time” (siz bu cümlenin aynısı fakat could kullandınız) şeklinde çevirmediğimizi açıklayabilir misiniz? Teşekkür ederim.

 2. HAKAN der ki:

  TOFEL VE IELTS SINAVINA NASIL ÇALIŞMALIYIZ VEYA KURSA GİTMEMİZ GEREKİR Mİ?TAVSİYLERİNİZ NELERDİR?

Bir cevap yazın