İngilizce İsim Sorma Konu AnlatımıBu dersimizde, geçen ders öğrendiğimiz “my, your, his, her” gibi aitlik belirten kelimeleri kullanarak isim sorup söylemeyi öğreneceğiz. Ancak bu konuyu anlatırken, “What is your name?” “Adın ne demektir” şeklinde kalıplar halinde öğretmeyeceğim. Ben daha çok, “What is your name?” gibi bir cümlede neden “are” değil de “is” kullanıldığı gibi detayları anlatarak İngilizcedeki temel cümle kurma mantığını öğreteceğim. Bu sayede İngilizceyi yeni öğrenen sizler, sadece “adın ne – adım Özer” gibi kalıp cümleler kurmakla sınırlı kalmayıp, bu soru kalıbını başka öznelere de uyarlayabileceksiniz. Gelelim dersimize.

İngilizcede Wh- harfleriyle başlayan bir dizi soru kelimesi vardır. Bu kelimeleri sırası geldikçe öğreneceğiz. Bu dersimizde, “ne” anlamına gelen…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İngilizce İsim Sorma Konu Anlatımı için 16 cevap

 1. Metin der ki:

  Allah razı olsun kardeşim insanların İngilizce öğrenmesine vesile oluyorsun.

 2. Özer Hoca I Love You der ki:

  Siz adamsınız adam.

 3. akın tavacı der ki:

  mukemmel bır şeydı Iama school ama böyler bır şey gormedım mukemmel

 4. ali der ki:

  Hocam, “is your name Aslı?” sorusuna “yes, i am” ya da “are their names Hakan and Aslı?” sorusuna “No they aren’t” gibi cevaplar verebiliyor muyuz?

 5. Semih Sefer der ki:

  Hocam Merhaba,
  Dersleriniz için teşekkür ederim. Size bu ders hakkında bir sorum var. Yardımcı olursanız sevinirim.
  “Senin adın ne – What is your name?” cümlesinde “Onun birtane adı olacağından yardımcı fiil tekil olur” diyorsunuz.
  Sorum şu; karşımızdaki kişinin çift adı yada bazı milletlerde çoklu adlar olabiliyor. bu durumda “is”mi “are” kullanılır yoksa soruyu sorulan (tek) kişi ise is çoğul ise are mı kullanılır. Yada şu şekilde ifade edeyim, yadımcı fiili kişinin tek/çift isim olması mı yoksa isminin değil kişinin tekliği/çoğulluğu mu belirler?

 6. Berna der ki:

  Is her name Aslı? (Onun adı Aslı mı?)
  Is its name Aslı? (Onun adı Karabaş mı?)

  Bu ara yanlış olmuş hocam 😀

 7. fatihsirin der ki:

  kitap siparişini verdikten kaç gün sonra elimizde olur

 8. nadirgoktan der ki:

  Hocam merhabalar.bugün hem konu anlatımı hem de 3. baskı olan soru kitabınızı aldım. konu anlatımında 3. ders ingilizcede isim sorma iken soru kitabında ünite 3 wh&how quwstions bölümü var. Bir baskı hatası mı oldu yoksa isim sorma bölümünün pratiği yok . ondan sonra 4. ders wh soru kelimeleri iken kitapta ünite 5 yaş sorma soru kelimeleri.

  • admin der ki:

   Merhaba Nadir bey. Basım hatası yok. Dikkat ederseniz videolar da bu sırayla gidiyor. Birkaç tane konunun videosunu yapmak çok anlamsız olacağı için yapmadım ve farklı başlıklar altında ele aldım. Bu bir iki ünite dışında iki kitabın uyum sorunu yoktur. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın