İngilizce Sıfatlar Konu Anlatımı Videosu
Bu dersimizde İngilizcedeki sıfatları ve sıfatlarla cümle kurmayı öğreneceğiz. Sıfat dediğimiz kelimeler, insanları ve cisimleri niteleyen uzun, kısa, güzel, çirkin gibi kelimeler. Hatta aslına bakarsanız, sayılar ve renkler bile birer sıfat.

Tüm sıfat cümlelerinin ortak özelliği, sıfattan önce be fiilinin hallerinden birinin gelmesi. Biz şu ana kadarki videolarda be fiilinin hallerini am, is are yardımcı fiilleri olarak öğrendik. Diğer hallerini öğrenmek için henüz biraz erken. Bu yüzden, sıfat cümlelerini kurarken yine am, is, are kullanacağız. Şimdi çok basit bir sıfat cümlesiyle başlayalım:

Cindy güzeldir.

Bu olumlu bir cümle olduğu için özne + be fiili (am/is/are) + sıfat yapısını kullanıyoruz:

Cindy is beautiful.

Bu kadar basit. Olumsuz cümle kurarken yardımcı fiilin yanına…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İngilizce Sıfatlar Konu Anlatımı Videosu için 18 cevap

 1. Erhan Ayyıldız der ki:

  Hocam merhaba,
  Bir cümle kafamı karıştırdı 🙂
  “Babam uzun süredir hayatta değil” cümlesini “My father is long gone/dead.” şeklinde öğrettiniz videoda. Bu cümlede isn’t kullanmamız gerekmiyor mu acaba? Neden?

  Teşekkür ederim 🙂

 2. Erhan AYYILDIZ der ki:

  Şimdi anladım hocam. Emeğinize sağlık videolarınızı severek hiç sıkılmadan tekrar tekrar izliyorum ve tavsiye ediyorum. Başarılarınızın ve yeni videolarınızın devamını dilerim. İyi çalışmalar 🙂

 3. Jahan der ki:

  Ben Azerbaijan dan izliyorum gercekden Mukemel anlatiyrosuzunuz cok Tesekur ederim.

 4. Duygu der ki:

  Merhaba hocam burada many ve much için sadece olumsuz ve soru cümlelerinde demişsiniz olumlu cümle kurarken much ya da many kullanılmıyor mu?

 5. cem coban der ki:

  hocam saygılar, direk konuya gireceğim The Nile… yazılıyor ancak Everest is… devam ediyor. Everest’ de herkesce bilinen bir dağ olduğu için THE kullanılması gerekmez mi? Tekrar görüşmek üzere ve emeğiniz için tekrar teşekkür ederim.

 6. ebru der ki:

  günlük rutin anlatırtan am is are kullanılmıyor neden hangi zaman oluyor onu bılmıyorum ingilizce kursun da hoca bu konuyu hızlı gectı anlamadım bilgilendirirsenız severim ve buarada mükemmel anlatıyorsun bastan itibaren izliyorum sıra ıle kelıme ezberlemeye basladın bile

 7. funbattle der ki:

  hocam ingilizce ile hiç aram yok ama karar verdim bir şekilde öğreniceğim.
  Basit olucak yanlız benım bır sorum var.
  Jay Chou is a _____ boy (clever)
  burda direkt olarak clever yazıyoruz deilmi?

 8. ahmet aydin der ki:

  Değerli hocam ;
  şuan capetown da ingiliz hocam dan ingilizce kur alıyorum,bu konuyu işledik.
  ancak şunu özellikle söyledi art arda 3 tane sıfat kullanabiliriz 4. sıfat için başka bir cümle kurmalısınız dedi. tabi ben sizin kurduğunuz cümleyi kurdum ve bana türkçe düşünmeyin dedi , türkçe de almanca da da istediğiniz kadar kullanabilirsiniz fakat ingilizcede kullanamazsınız dedi.

Bir cevap yazın