İngilizce Yaş Sorma ve Cevaplama
Bu derste başkalarının yaşını sormayı ve kendi yaşımızı söylemeyi öğreneceğiz. Ayrıca bu basit kalıbı kullanarak İngilizcedeki temel cümle kurma tekniklerini pekiştirmiş olacağız.

İngilizcede yaş sorarken, 4. dersimizde öğrendiğimiz “how + sıfat” yapısını kullanırız. Hatırlayacağınız gibi, “how” soru kelimesinin yanına bir sıfat geldiği zaman “how” “nasıl” anlamını yitirip, ”ne kadar” anlamını kazanıyordu. “Ne kadar” ifadesinden sonra kullanılan sıfata göre de “ne kadar uzun,” “ne kadar iyi” gibi anlamlar kazanabiliyordu. Şimdi biz yaş soracağımız için, “how” dan sonra kullanacağımız sıfat olarak da “yaşlı/eski” anlamına gelen “old” sıfatını kullanacağız. Öyleyse soru kalıbımız yavaş yavaş oluşuyor:

How old

Devamında ise kimin yaşını soracaksak, yani özne pozisyonuna kimi koyacaksak, ona uygun bir yardımcı fiil getiririz. Örneğin:

“Sen kaç yaşındasın?” diye soracak olalım. “Sen” anlamına gelen “you” kelimesi İngilizcede çoğul özne gurubunda olduğu için cümlenin devamında “are” kullanırız, peşinden…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İngilizce Yaş Sorma ve Cevaplama için 8 cevap

Bir cevap yazın