İngilizcede Meslekler
Bu dersimizde İngilizcede başkalarının mesleğini sormayı ve kendi mesleğimizin ne olduğunu söylemeyi öğreneceğiz. Gelin öyleyse ilk olarak “meslek” kelimesinin İngilizcesiyle başlayalım. İngilizcede meslek “job” veya “occupation” olarak söylenir. “Occupation” kelimesi biraz uzun olduğu için meslek sorup söylerken genellikle “job” kelimesini tercih ederiz. Öğrenciler arasında bu kelimeyi “job” olarak telaffuz etme hastalığı var; siz sakın bu hataya düşmeyin.

İngilizcede “mesleğin ne” diye sormak “adın ne” diye sormaktan farksız. Tek yapmanız gereken şey, ad kelimesini kaldırıp yerine meslek kelimesini koymak. Aynen şu şekilde:

What’s your job?

Meslek sormak için kullanabileceğimiz diğer bir kalıp da…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İngilizcede Meslekler için 32 cevap

 1. nadir der ki:

  Merhaba size ulaşamadım. ders anlatımınız çok güzel. kndime ait ingilizce blog sayfam ve face sayfam var. videolarınızı paylaşabilirmiyim.

 2. Gizli der ki:

  Abi cok tesekkurler çok işime yaradı sayende yazılıdır 100 bekliyorum 😀

 3. selin der ki:

  Çok teşekkür ederim sayenizde ingilizceyi daha iyi anlıyor ve konuşuyorum Bana birçok şey kattınız.arkadaşlarımada tavsiye ediyorum ve sizi sürekli takip ediyorum.Tekrar çok teşekkür ederim

 4. Ayşe Betül der ki:

  Abi vb -s,-es, -ing vb. ekleri getiremiyorum. Bunları ilgili bir video yapar mısın. Kelimeleri biliyorum ama işte ekleri getiremediğim için cümle kuramıyorum. Bu da benim notumu düşürüyor.

 5. Enes der ki:

  Hocam meslekler nerede burada bulabilirsiniz dediniz ama bulamadım arkadaşlar aranızda da bilen varsa söyler misiniz ? Hocam bu arada Allah ne muradınız varsa erdirsin çok iyi anlatıyorsunuz sağ olun hem esprilisiniz de ders çok eğlenceli geçiyor

 6. esma der ki:

  hi , merhaba ;

  gönül isterdi ki şakır şakır ingilizce yazayım derdimi ingilizce olarak anlatayım o da zamanla tabii inşallah maşallah 🙂 videolarınız gerçekten çok iyi şuan 9. video dayım. sizin çeviri kitabınızı satın aldım ama elime ulaşmadı bugün veya yarın elime ulaşır. ingilizce konu anlatımlı kitap ve ingilizce sözlükte almak istiyorum. sizin önereceğiniz ya da sizde mevcut ise almak istiyorum bunun için bana yardımcı olabilir misiniz.

 7. Hatice AK der ki:

  Mükemmel hazırlanmış videolar.Ellerinize,zihninize sağlık.Allah dünya ve ahiret saadeti nasib etsin.

 8. Barış der ki:

  Abi 9. Üniteyi de yazar mısın?

 9. Tuğçe der ki:

  kursa gidiyorum ama siz daha iyi öğretiyorsunuz kursa ödediğim paranın kat kat fazlasını hakediyosunuz. Teşekkür ederim

 10. fatih der ki:

  hocam What do you do? bu soru kalıbında you kelimesini çıkarıp their veya our yazarsak soru kalıbında başka değişikliğe gerek var mı?

Bir cevap yazın