Reflexive Pronouns Konu Anlatımı
Bu dersimizde “kendi” kelimesini ve türevlerini öğreneceğiz. Bunlar özetle kendim, kendin, kendisi, kendiniz, kendimiz, kendileri gibi anlamlara gelen sözcükler. Bunlara Türkçede “Dönüşlülük Zamirleri” İngilizcede ise Reflexive Pronouns deniliyor. Dikkat ettiyseniz hepsinin de ortak noktası içlerinde bir “kendi” kısmı barındırmaları. Demek ki İngilizcelerinde de “kendi” kısmına karşılık gelen sabit bir bölüm olmalı diye düşünüyorum. Nitekim de var: self. Self kelimesi İngilizcede “kendi” anlamına geliyor ve…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Reflexive Pronouns Konu Anlatımı için 8 cevap

 1. ali der ki:

  Hocam bazı yerlerde themselvez, ourselvez, yourselvez olarak yazmışsınız. Bu da mı İngiliz-Amerikan ayrımı diye google’ladım ama sanırım yanlış olmuş. F klavye mi kullanıyorsunuz?

  • admin der ki:

   video senaryolarını önce yazıyorum, sonra seslendiriyorum. videolara da kopyala-yapıştırla ekliyorum. q klavyede s ve z alt alta. olmaması gereken, ciddi bir yazım hatası olmuş. zaten dikkat ederseniz aynı hata sonraki cümlelerde yok. gerekli düzeltmeleri yapacağım. uyarınız için çok teşekkür ederim.

 2. ats der ki:

  hocam merhaba siz kendi sıralamanızla gidiyorsunuz elbette ama şuana kadar ki bütün videolarınızı takip etmiş birisi olarak relative clauses konusunun eksikliğini çok fazla hissediyorum. Bu konuya ne zaman değineceksiniz ?
  Ayrıca belirtmek isterim ki gerçekten takdir edilir bir iş ortaya çıkarıyorsunuz ve bu oldukça da başarılısınız. Kendi adıma teşekkür ederim.

 3. melike ülgen der ki:

  Merhabalar,
  He lives in that big hause by himself. cümlesinde yer alan “by himself”‘i fiilden sonra yazabilir miydik acaba?

  Teşekkürler.

 4. melike der ki:

  Merhabalar,

  “I am feeling lucky myself” doğru bir cümle midir?

  Teşekkürler.

Bir cevap yazın