Sayılabilen ve Sayılamayan Kelimeler Konu Anlatımı
Bu dersimizde İngilizcede sayılamayan nesneleri öğreneceğiz. Zaten sayılamayan isimleri öğrendikten sonra geriye kalan diğer tüm nesneler sayılabilir kabul edildiği için, sayılabilen nesneleri ayrıca anlatmayacağım.

Sayılamayan nesneleri bilmek, cümlenin devamını oluşturmak için önemli, çünkü sayılamayan nesneler sayılamadıkları için çoğul muamelesi görmüyorlar ve tekil olarak kabul ediliyorlar. Devamında da tekil nesneye uygun “is” gibi yardımcı fiiller alıyorlar. Yani mesela, sayılamayan bir nesne, asla sonuna –s çoğul eki almıyor ve…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sayılabilen ve Sayılamayan Kelimeler Konu Anlatımı için 14 cevap

 1. tülay hüsünbeyi der ki:

  Hocam tekrar merhaba 🙂
  vegetable ismini bugüne kadar hiç sayılamayan olarak öğretmedim. Sözlüklerde de sayilabilen olarak geçiyor. Acaba fruit ismindeki gibi bir özellik mi var bu isimde de ?
  iyi çalışmalar…

 2. çilem der ki:

  isn’t ile any ikiside olumsuz yan yana kullanılmaları doğrumu ?

 3. Hakan der ki:

  Özer Bey ;
  Sayfa 49 da ‘ Is there any tea in the kettle ‘ cümlesinde any ile kullanılan cümlelerde yardımcı fiil coğul yapılıryordu tea sayılamaz olduğu için mi yardımcı cümle tekil olarak kullanmış.

 4. Mustafa der ki:

  Merhaba; yeni kitap sayfa 31de bazı cümleler some ile tercüme edilmiş. Misal “torbada şeker var” cümlesinin ingilizce tercümesi “there is sugar in the bag” olması gerekmez mi? Some kural gereği mi ekleniyor, anlayamadım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 5. Ezelhan der ki:

  Saolun işe yaradı bu sayfa

 6. Ayşe Nur der ki:

  Benim de işime yaradı ama çok uzun değil mi

 7. Kenan der ki:

  Children sayılırmi sayılmazmi

 8. tanerg17 der ki:

  hocam slm, örnekte “at home derken neden home kelimesinin önüne the gelmedi?

Bir cevap yazın