Too & Enough Konu Anlatımı
Bu dersimizde İngilizcede sıkça kullanılan too ve enough kelimelerini masaya yatırıyoruz. Too kelimesi İngilizcede “çok/aşırı” gibi anlamlara geliyor. Enough kelimesi ise “yeterince” anlamını veriyor. Anlam yönünden birbirine zıt olan bu iki kelime, kullanım yönünden de birbirine bir o kadar zıt. Peki bu iki kelime neden birlikte anlatılıyor diye soracak olursanız, nedeni ikisi ile de aynı anlamı verebilen cümlelerin kurulabiliyor oluşu.

O zaman şimdi biraz daha detaya inelim. İngilizcede too ve enough sözcüklerini sadece “çok” ve “yeterince” anlamlarını vermek için…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Too & Enough Konu Anlatımı için 3 cevap

 1. kübra der ki:

  Hocam “yeter artık yalan söylediğin” desek yani nesne değil de cümle getirsek yine with ile mi bağlayacağız?
  Belki şu daha doğru bi cümle olabilir. “Yeter artık o kıza baktığın!”
  Enough with you looked that girl” gibi mi olacak yoksa farklı bir şekilde mi çevireceğiz?

  • admin der ki:

   sadece nesne gelebilir ancak fiilinizin sonuna -ing getirip nesneleştirirseniz (Enough with you looking at that girl) yaygın bir söylem olmasa da durumu kurtarabilir. yine de diller arasında %100 uyum olmadığından İngilizcede bu şekilde bir söylem duyamazsınız.

 2. ACO der ki:

  hocam Merhaba.
  This piano is enough heavy for me to move( Bu piyano hareket ettirebileceğim kadar hafif değil.( Enough) Kelimesinin Kadar anlamında kullanımı.
  Bu cümleyi aşağıda olduğu gibi kurarsak hatalımı olurdu( as–as)karşılaştırma anlamındaki kadar ile.

  This piano is not as light as I can move it.

Bir cevap yazın