Would you mind & Do you mind Konu Anlatımı
Bu dersimizde, 38. derste öğrendiğimiz rica etme yapılarına bir yenisini daha ekleyeceğiz. Tabi bu sefer may, can veya could kullanmayacağız. Kibar bir rica etme yapısı olan ve İngilizcede sıkça kullanılan Would you mind / Do you mind ifadelerini öğreneceğiz. Kullanım şekline ve kullanım yerlerine ayrı ayrı bakacağız.

Öncelikle “mind” kelimesine göz atalım. Bu kelimenin farklı anlamları var. En bilinen anlamı “akıl/zihin”. Bu kelime ayrıca “umursamak” anlamına da geliyor ki, would you mind kalıbı daha çok bu anlamıyla ilgili. Would you mind / Do you mind soruları “umursar mısın” anlamına geliyor. Tabi Türkçeye bu şekilde çevirmek biraz tuhaf oluyor çünkü bizim Türkçede böyle bir söylemimiz yok. Onun yerine; “sakıncası var mı” gibi bir söylemimiz var ve bu yüzden bu ifadeleri bu şekilde Türkçeleştiriyoruz. “Would you mind” biraz daha kibar ve…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Would you mind & Do you mind Konu Anlatımı için 10 cevap

Bir yanıt yazın