Present Perfect Tense Konu Anlatımı (Yakın Geçmiş Zaman)
Bugün size ‘yakın geçmiş zaman olarak’ bilinen Present perfect tense’i anlatacağım. Anlaması biraz zor bir zaman ve sıklıkla -di’li geçmiş zaman ile karıştırılıyor ama bu dersten sonra bazı taşların yerlerine oturduğunu göreceksiniz.

Yine öncelikle yakın geçmiş zamanın yapısını inceleyelim, ardından da asıl önemli konu olan, bu zamanın nerelerde kullanıldığına göz atalım. Öncelikle olumlu cümle ile başlayalım. Olumlu cümle her zamanki gibi özneyle başlıyor:

snap462

Öznelerimizi tekil ve çoğul…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Present Perfect Tense Konu Anlatımı (Yakın Geçmiş Zaman) için 22 cevap

 1. dante der ki:

  son cümle Look what I bought; I’ve been to the shops şeklinde yazılsa hatalı olur muydu? Teşekkür ederim şimdiden

 2. ilknrakpnr der ki:

  I have worked at this hospital for ten years
  bu cümlede at edatı kullanılmış fakat edatlar videonuzda bi yerde çalışma-öğrenim maksadıyla bulunuyorsa in ,ziyaret vs gibi kısa zamanlı bulunuyorsa at edatını kullanırız demiştik
  çelişen bir durum yok mu burda ?

 3. azat1907 der ki:

  hocam 6.43 den sonra seste sıkıntı var galiba

 4. devrimgunderici der ki:

  Hocam merhaba,
  Kitaptaki never’lı cümleler i have never ile baslayıp fiilin 3.hali ile devam etmiş ama bazı kitaplarda i never ile baslayıp fiilin 3.hali ile devam edilmiş, have kullanılmamış. Her iki kullanım da geçerli mi bu konuda kafam karıştı.

 5. cihan.sak der ki:

  Fiilerin 3 halini gösteren tablo silinmiş. Güncelleme yapabilir misiniz.?

Bir cevap yazın