YouTube Kapanırsa Ne Olacak?
Sene 2017… Aylardan Ocak… Soğuk bir kış günü… Bir sabah uyanıyorsunuz… O hafta yayınlanan 54. videoyu izleyeceksiniz… Ancak gelin görün ki İngilizce Konu Anlatımı kanalının yerinde yeller esiyor. Olmadı değil, oldu. 2017 yılının Ocak ayında bu kanal, YouTube’un 2016 Kasım ayında devreye soktuğu, otomatik bir yazılım olan spam yakalama algoritmasına takıldı ve spam yaptığı gerekçesiyle kapatıldı. Buna neden olan şey ise, eski videoları yeni bir arayüzle derleyerek, “remastered” videolar ismiyle kanalda tekrar yayınlamamdı. Spam alogritması tam da buna benzer yöntemlerle, sadece para kazanmak için kurulan sahte kanalları kapatırken bizim kanal da arada kaynadı ve kapatıldı. Geri açtırabilmem ise tam üç ay sürdü.

Aslında bu bir bakıma iyi oldu çünkü bu tür bir felaket senaryosuna karşı hazırlıklı olmamı sağladı. O tarihe kadar, “YouTube’da İngilizce anlatan abi” olarak biliniyordum ve insanlar ismimi dahi bilmiyordu. Sadece beni tanıyanlar, daha önce kitap satın almış olanlar ya da bir şekilde benimle irtibat kurmuş kişilerle iletişim halinde kalabildim. Hani, dönen bir vantilatörün fişini çekersiniz, bir süre daha dönmeye devam eder, ancak sonrasında durur ya, işte aynı şey o üç aylık dönemde bana da oldu. Yüzüm unutuldu…

Şimdi bu sefer YouTube’a genel bir erişim yasağı getirilmesi gündemde ve nihai karar bayramdan sonra açıklanacak. Böyle bir şey olursa, maalesef eğitim kanalları da bundan nasibini alacak. Henüz bu olmamışken önlemini almakta fayda var ve bu videoda, kendi kanalım adına bunu nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Yakın zamanda siteme girip kitap satın aldıysanız, dörtlü setin yanında hediye olarak gelen, ancak reklamı çok fazla yapılmayan “Premium Video Üyeliği” gözünüze çarpmış olabilir. Premium videolar, YouTube kanalımdakilerle eş zamanlı olarak güncelleniyorlar, ancak olumlu yönde bazı avantajları var. Her şeyden önce, bunlar yakınlaştırılmış videolar. Sanal sınıftaki saksı, saat, öğrenci, öğretmen gibi gereksiz detaylar bunlarda yok ve sadece tahtaya odaklanılıyor. Bu sayede, o minicik ekranlı mobil cihazlardan bile güzel bir izleme deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

İkinci olarak, bu videolar YouTube’dan tamamen bağımsız olarak, Amazon altyapısı kullanan, kiralık sunucular üzerinden aktarılıyor. Dolayısıyla, YouTube’a bırakın erişim yasağı getirilmesini, tamamen kapatılsa bile bundan etkilenmiyorsunuz.

Üçüncü avantajı ise, Milli Eğitim Bakanlığının okullarda sunduğu filtrelenmiş internet ağı gibi sınırlı ağlarda bile izlenebiliyor olmaları.

Premium Video Üyeliği şu ana kadar sadece dörtlü set satın alan kişilere hediye olarak geliyordu. Ancak YouTube’a erişim yasağının getirilmesi gündeme gelince, kitap satın almayan kişilerin de faydalanabilmesi için, bunu ayrı bir ürün olarak da sunmaya karar verdim. Bunu da pek çok YouTuber eğitmenden farklı olarak, üç veya dört haneli rakamlarla değil, tek bir kitap bedeli karşılığında yapıyorum. Yani, kendinize bir kitap satın alır gibi düşünebilirsiniz bunu ya da dörtlü seti edinerek ücretsiz bir şekilde de elde edebilirsiniz.

Şimdi sorularınızı alalım:

– Hocam hani videolar ücretsizdi ve hep ücretsiz kalacaktı?

YouTube yasaklanmadığı sürece böyle kalmaya devam edecek ancak Premium videoları sunabilmem için, benim de hosting şirketlerine her sene binlerce dolar kiralama ücreti ödemem gerekiyor. Bunu da maalesef tek başıma karşılayamam; hatta yeterli sayıya ulaşamazsam sürdüremeyebilirim de.

– Hocam ben sizin videoları indirdim zaten, niye üyelik alayım ki?

Aferin, çok iyi yapmışsın ancak sonrasında yayınlayacağım videolardan mahrum kalmanı istemem. Anladın sen onu…

– Hocam Udemy videolarınızla bunun bir farkı var mı?

Var. Udemy’deki videolarım sadece konu anlatımlarını içeriyor ve yeni videolar oraya eklenmiyor. Premium videolar ise sürekli olarak güncelleniyor.

– Hocam bunu bir kere alınca hep izleyebiliyor muyuz? Bir süresi var mı?

Sunucu kiralarını senelik olarak ödeyeceğim için, Premium üyelikler 1 yıllık olarak satın alınıyor.

– Hocam ben daha önce sizin iki kitabınızı almıştım, şimdi iki tane daha alsam hediye eder misiniz?

Bunun takibini yapmak teknik açıdan çok vaktimi alacağı için cevabım maalesef hayır.

– Hocam biz üç arkadaş ortaklaşa satın alsak, tek bir üyelikten izleyebiliyor muyuz?

Öyle, kurbana girer gibi tek bir üyeliği üç kişi alıp kullanırsa sistem bunu tespit ediyor ve üyeliği sonlandırıyor. Demedi demeyin.

– Hocam internet yokken de izleyebiliyor muyuz?

İnternet yokken YouTube videolarını izleyebiliyor musun?

Bu ve benzeri sorularınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Premium video paketine sahip olmak için www.turengkitap.com sitemi ziyaret edebilirsiniz. Hatta bir an önce ziyaret etseniz iyi olur, çünkü yarın bu videoya bile ulaşamayabilirsiniz.

Hoşçakalın.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.