Future Continuous Tense Konu Anlatımı
İngilizcedeki zamanlara bu derste Future Continuous Tense ile devam ediyorum. “Gelecekte Devam Eden Zaman” şeklinde Türkçeye çevirebileceğimiz bu zamanı aslında biz Türkçede de sıkça kullanıyoruz. Bu zaman ile yapıyor olacağım, ediyor olacağım şeklinde cümleler kuruyoruz. Gelecek zamanda sadece yapacağım, edeceğim şeklinde cümleler kurmak size yetmiyorsa, daha şık ve bir o kadar da kibar olan bu zamanı kullanmanızı öneririm. Yapısı ise sizi hiç korkutmasın çünkü son derece basit. Olumlu cümleye özneyle başlıyoruz:

snap036Ardından yardımcı fiilimiz olan will kelimesi geliyor:
snap037
İçinde “continuous” ifadesi geçen diğer tüm zamanlarda olduğu gibi bu zamanda da “be” fiili yardımcı fiil olarak oyuna dahil oluyor. Bir modal olan will sözcüğünden sonra geleceği için de yalın halde getiriyoruz:
snap038Yine diğer continuous tenslerde olduğu gibi, fiillerimiz de –iyor anlamını vermek için sonlarına –ing takısı alarak geliyorlar:
snap039Sonrasında ise bir nesne, bir yer zarfı, ve bir zaman zarfı getirebiliriz:
snap042
Future Continuous Tense ile “be going to” yapısını kullanarak da cümle kurabiliyoruz. İşin güzel tarafı ise, basit gelecek zamanda will ile be going to arasındaki farklar bu zamanda çok fazla gözetilmiyor. O zaman aynı tablonun “be going to” ile hazırlanmış halini de görelim:
snap043
Be going to kullanımında tekil özne-çoğul özne ayrımının oluşacağını söylememe gerek yok sanırım. Şimdi cümlelerimizi soldan sağa doğru okuyalım ve anlamlarına bakalım:
snap044
Bu cümleleri olumsuz yapmak için will veya am/is/are sözcüklerinden sonra not getiriyoruz:
snap045Soru cümlesi kurmak için yine bu sözcükleri cümlenin başına taşıyoruz:
snap046
Olumsuz soruya won’t, isn’t ve aren’t ile başlıyoruz:
snap047
Wh- soru kelimeleriyle kurulan sorularda ise bu kelimeleri soru cümlesinin en başına yerleştiriyoruz:
snap048

Future Continuous Tense yapı olarak bu şekilde. Biraz da İngilizcedeki kullanım yerlerine göz atalım ve basit gelecek zamanla karşılaştıralım. “Basit gelecek zaman” ifadesinin hem will hem de be going to kullanımını kapsadığının altını çizeyim. 33. videoda, basit gelecek zamanı birisinin niyetini sorarken ya da niyetimizi söylerken kullanıyoruz demiştik. Buna bir örnek vereyim:
I am going to install this new operating system tomorrow. – Yarın bu yeni işletim sistemini yükleyeceğim.

Şair burada bize niyetini, planını söyledi. Future Continuous Tense ise daha çok, geleceği, yani olacakları anlatma kaygısı taşıyor.
I will be installing this new operating system tomorrow. – Yarın bu yeni işletim sistemini yüklüyor olacağım.

Demek ki neredeyse bütün günü bu işletim sistemini yüklemekle geçirecek. Olumsuz bir cümlede bu ayrımı daha net görebiliriz:
I won’t talk to her tomorrow. – Yarın onunla konuşmayacağım.

Artık aralarında ne geçtiyse bilmiyorum ama bir günlüğüne küs kalmayı tercih etmiş olabileceği şeklinde yorumlanabilir.
I won’t be talking to her tomorrow. – Yarın onunla konuşuyor olmayacağım.

Bu cümleden ise, yarın onunla görüşme ihtimalinin bulunmadığı, dolayısıyla onunla da konuşamayacağı mesajı çıkıyor.

Tabi yine de bunu, Future Continuous Tense geleceğe dair niyetleri anlatırken kullanılmaz şeklinde yorumlamamak lazım. Özellikle geleceğin de geleceğini, yani ileriye dönük niyetlerimizi anlatırken kullanabiliyoruz. Şöyle bir örnekle açıklayım:
Some day, people will be walking on Mars. – Bir gün insanlar Mars’ta yürüyor olacak.

Bu zamanın en yaygın kullanım alanlarından biri de, simple future ile kurduğumuz soru cümlelerini biraz daha kibarlaştırmak. Karşımızdaki kişiye, şunu yapacak mısın, bunu yapacak mısın şeklinde sorular sormak yapı olarak doğru olsa da kibar bir kullanım şekli olmuyor. İşte bu aşamada Future Continuous Tense devreye giriyor ve soruları biraz daha yumuşatıyor. Mesela şöyle iki soru düşünelim, hangisi daha kibar?

Will you serve lunch for the participants? – Katılımcılara öğlen yemeği verecek misiniz?
Will you be serving lunch for the participants? – Katılımcılara öğlen yemeği veriyor olacak mısınız?

Future Continuous Tense adı üstünde continuous yani, devam eden zamanlardan biri olduğu için, gelecekte yaşanacak bir süreci vurgulamakta çok işimize yarıyor. Örneğin hava durumuna baktık ve yarın havanın yağmurlu olacağını gördük. Yani öyle parçalı bulutlu falan da değil; baya baya sağanak şekilde yağacağını gördük. Future Continuous Tense ile bu durumu çok güzel bir şekilde açıklayabiliriz:
It’s going to be raining tomorrow. – Yarın yağmur yağıyor olacak.

Benzer bir durumda simple future kullansaydık, yağmurun bir süre yağıp dineceği mesajı anlaşılabilirdi:
It’s going to rain tomorrow. – Yarın yağmur yağacak.

Ve son bir ayrıntı; Future Continuous Tense ile kurulan cümleleri Türkçeye her zaman “geliyor olacak, gidiyor olacak” biçiminde çevirmiyoruz. Bir durum için İngilizcede Future Continuous Tense kullanılmış olması, Türkçede de bu durumun mutlaka Devam Eden Gelecek Zaman ile söylenmesini gerektirmiyor. Şu örnekleri inceleyelim:
When they come they’ll be asking silly questions. – Geldiklerinde aptalca sorular sorup duracaklar.
You’ll be seeing the doctor in a few minutes. – Birkaç dakika içinde doktoru göreceksiniz.
The president will be making a speech this afternoon. – Başkan bu öğleden sonra bir konuşma yapacak.


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Future Continuous Tense Konu Anlatımı için 5 cevap

  1. Naiıə der ki:

    Mən ingiliscə ardıcıl proqrqamlı dərslər sırasını sormaq istərim.Haradan başlamalı ki ,qarışdırmayım

  2. kübra der ki:

    hocam belli bir yerden sonra kitapla konu anlatımı arasında sıra bakımından farklılıklar olmaya başladı. kitap konularını videolara göre sıralamaya çalışıyorum ama tamamlayamıyorum. 1.kitabı kullanıyorum 52 ile 55. üniteler arasındaki koşul cümleleri konularını videolar arasında; 58 ile 60. üniteler arasındaki gelecek zaman konularını da kitapta bulamıyorum. 🙁

  3. emre der ki:

    Hocam love fiilini durum fiillerini anlatırken ing alamaz demiştiniz. ama bu konunun bir örneğinde I will be loving you forever gibi bi cümle var.

Bir Cevap Yazın