Future in the Past (Was/Were Going to)
Bu dersimizde geçmişte gelecek konusunu öğreneceğiz. Future in the Past, yani Geçmişte Gelecek yapısı aslında bir zaman olarak kabul edilmiyor ama kullanım şekli ve anlamı bakımından tenselerden çok da bir farkı yok. Onunla da olumlu, olumsuz cümle; soru, olumsuz soru ve wh- sorusu yapabiliyoruz. Peki nedir bu geçmişte gelecek? Adından da anlaşılabileceği gibi, cümlemizde hem bir geçmiş zaman hem de bir gelecek zaman bulunuyor. Geçmiş zaman anlamını -dı/-di eki veriyor, gelecek zamanı ise -ecek/-acak. Öyleyse birleştirelim; -ecekti/-acaktı. Yani demek ki bu zamanla gelecektim, gidecektim şeklinde cümleler kuruyoruz. Peki İngilizcesi nasıl oluyor? Hemen ona da bakalım; geçmiş zaman anlamını was/were kelimeleri veriyor, gelecek zamanı ise going to. “Will kullansak olmaz mı?” diyebilirsiniz. Will değil de, would kullansak olur ama onun kuralları ve kullanım şekli biraz daha farklı olduğundan onu gelecek derse saklıyorum. Biz bu derste was/were going to yapısının üzerinde duracağız. Geçmişte Gelecek her ne kadar bir zaman olmasa da zaman tablolarımla pratik bir şekilde anlatabilirim. İlk olarak olumlu cümleyle başlayalım. Olumlu cümle özneyle başlıyor:

snap664

Peşinden yardımcı fiil olarak was/were sözcükleri geleceği için özneyi tekil-çoğul olarak gruplandırdım:snap665

Şimdi de going to gelsin:snap666

İngilizcedeki değişmeyen kurallardan bir tanesi de to sözcüğünden sonra fiili yalın halde getirmek:snap667

Bu noktadan sonra cümlelerimize arzuya göre nesne, yer zarfı ve zaman zarfı getirebiliriz:snap671

Bu zamanın ismi Future in the Past, yani Geçmişte Gelecek olduğu için zaman zarfları da geçmişi anlatıyor. Gelecekte Geçmiş diye bir zamanı öğreniyor olsaydık da herhalde gelecek zamanın zaman zarflarını kullanırdık ki çok şükür böyle bir tens yok. Şimdi bu kelimeleri soldan sağa doğru sırayla okuyarak anlamlı cümleler kuralım:

snap672

Cümleleri olumsuz yapmak için was/were sözcüklerinden sonra not getiriyoruz:
snap673

Soru cümlesi kurmak için yine was/were kelimelerini cümlenin başına taşıyoruz:
snap674

“Yapmayacak mıydın, etmeyecek miydin” şeklindeki olumsuz sorulara da wasn’t, weren’t ile başlıyoruz:
snap675

“Ne yapacaktın, nereye gidecektin” gibi wh- soru cümleleri için de bu kelimeleri soru cümlesinin en başına yerleştiriyoruz:
snap676

Evet, Geçmişte Gelecek Zamanın yapısı böyle. Peki kullanım yerleri ve kullanım şekli nasıl? Aslında tıpkı Türkçedeki gibi. Geçmişte bir noktadayken o an için gelecekte bulunan ancak şu ana göre geçmişte kalmış bir noktada yapılacak şeyleri anlatıyor. Peki bahsedilen eylem yapılmış mı? Bunu kesin olarak bilemiyoruz ama büyük çoğunlukla planlanmış fakat yapılmamış olan eylemleri anlatıyor:

I was going to buy a new computer last month. – Geçen ay yeni bir bilgisayar satın alacaktım.
But I couldn’t save enough money. – Ama yeterince para biriktiremedim.

Düşük bir olasılık olsa da mutlu sonla da bitebilir:
But my father bought me one as a gift before I did. – Ama ben almadan önce babam bana hediye olarak bir tane aldı.

Was-were going to yapısıyla kurulan Geçmişte Gelecek cümlelerinde genellikle bir planlanmış olma durumu ağır basıyor. Gelecek derste öğreneceğimiz would kullanımında ise, gönüllülük ve istek bildirme söz konusu. Yani özetle, gelecek zamanda will ile be going to arasındaki kullanım farklılıkları bu zamana da taşınmış oluyor.

Bu zamanla kurulmuş örnek cümleleri inceleyelim:

O işe başvuracaktım ama son anda fikrimi değiştirdim.
I was going to apply for that job but I changed my mind at the last minute.

O benim eşim olacaktı ama başka biriyle evlendi.
She was going to be my wife but she married someone else.

Bir şey olacağını hissediyordum.
I had a feeling that something was going to happen.

Ben bugün ne yapacaktım?
What was I gonna do today?

Film alıntılarını izleyecektim.
I was going to watch the movie footages.


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Future in the Past (Was/Were Going to) için 3 cevap

  1. Tugce der ki:

    Hocam 10 gün sonra sinavim var da reported speech, if conditional, relative clouses gibi konuları anlatmaniz mümkün mu acaba konu anlatiminizi beğeniyorum siz anlatınca daha iyi anlıyorum 🙂

Bir Cevap Yazın