Future Perfect Tense Konu Anlatımı
Bu dersimizde Future Perfect Tense’i anlatacağım. Bu zamanı “Gelecekte Tamamlanmış Zaman” şeklinde Türkçeye çevirebiliriz. Future Perfect Tense ile gelecekte bir tarihte olup bitecek, yani tamamlanmış olacak olayları anlattığımız için ismi bu şekilde. Bu zaman ile “yapmış olacağım, etmiş olacağım” şeklinde cümleler kuruyoruz. -Mış/-miş kısmı Present Perfect’e, -ecek/-acak kısmı ise Simple Future Tense’e benziyor. O zaman öncelikle bu zamanın yapısına bakalım, ardından da kullanım yerlerine göz atalım.

Olumlu cümleye özneyle başlıyoruz:

snap581

Ardından yardımcı fiilimiz olan will kelimesi geliyor:

snap582

Buraya kadar basit gelecek zamana benziyor ancak bu noktadan sonra işler değişiyor. Future Perfect Tense adı üstünde, perfect zamanlardan biri olduğu için, perfect zamanlarda kullanılan yardımcı fiilimiz devreye giriyor; yani have kelimesi:

snap583

Zamanlarla ilgili dersleri takip ediyorsanız, have kelimesinden sonra fiilin üçüncü haliyle geleceğini de biliyorsunuzdur:

snap584

Sonrasında ise bir nesne, vir yer zarfı, ve bir zaman zarfı getirebiliriz:

snap597

Future Perfect Tense ile “be going to” yapısını kullanarak da cümle kurabiliyoruz. İşin güzel tarafı ise, Future Continuous Tense’te olduğu gibi, bu zamanda da will ile be going to arasındaki farklar çok fazla gözetilmiyor. O zaman aynı tablonun “be going to” ile hazırlanmış halini de görelim:

snap588

Be going to kullanımında tekil özne-çoğul özne ayrımının oluştuğunu görebiliyoruz ancak have yardımcı fiili “be going to” ifadesinin arkasına saklandığı için bu durumdan etkilenmiyor ve daima have olarak kullanılıyor. Şimdi cümlelerimizi soldan sağa doğru okuyalım ve anlamlarına bakalım:

snap589

Bu cümleleri olumsuz yapmak için will veya am/is/are sözcüklerinden sonra not getiriyoruz:

snap590

Soru cümlesi kurmak için yine bu sözcükleri cümlenin başına taşıyoruz:

snap591

Olumsuz soruya won’t, isn’t ve aren’t ile başlıyoruz:

snap592

Wh- soru kelimeleriyle kurulan sorularda ise bu kelimeleri soru cümlesinin en başına yerleştiriyoruz:

snap593

Future Perfect Tense yapı olarak bu şekilde. Biraz da İngilizcedeki kullanım yerlerine göz atmayalım. Evet, göz atmayalım çünkü aramızda Türkçe bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Future Perfect Tense diğer zamanlardan farklı olarak, İngilizcede de aynen Türkçede kullanıldığı gibi kullanılıyor. Dolayısıyla kendimize örümcek ağı gibi kurallar örgüsü hazırlayıp içinde kaybolmaya gerek yok. Birisi bize, “Yarın ödevimi yapmış olacağım” dediğinde, bu cümlede peş peşe gelen -mış ve -acak kısımlarından, bunun Future Perfect Tense ile söylenmesi gerektiğini zaten anlıyoruz:
I will have done my homework tomorrow.

Gelecekte Tamamlanmış Zaman, bağlaçlarla kullanılmaya da son derece elverişli. Özellikle en sevdiği bağlaç ise by ya da uzun haliyle by the time. When ve until evliliğinden olma by the time bağlacı, -dığında ve kadar anlamlarını veriyor. Future Perfect Tense bağlaçla bağlanan cümlelerde, gelecekteki bir noktaya kadar tamamlanmış olacak ikinci bir olayı anlattığı için, -dığında anlamını vermek amacıyla when kelimesinin pabucu dama atılıyor ve sıklıkla by the time kullanılıyor. Hemen örnekler verelim:

Sen eve geldiğinde ben çoktan yatmış olacağım.
I’ll already have gone to bed by the time you come home.

Sen bu mektubu okuduğunda, ben uzaklara gitmiş olacağım.
By the time you read this letter, I will have gone away.

Kısa hali olan by kelimesinden sonra ise bu örneklerdeki gibi cümle değil, zaman zarfı getiriyoruz:

Projeyi bu ayın sonuna kadar bitirmiş olacaklar.
They are going to have finished the project by the end of this month.

Always, only, never, ever, still, just gibi ifadelerin yerleri de, ilk örnekte already kelimesini koyduğumuz pozisyon oluyor.


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Future Perfect Tense Konu Anlatımı için 3 cevap

  1. buğra der ki:

    by the time , as soon as gibi bağlaçların hepsini kapsayan bir bölüm var mı eğer yoksa da paylaşabilir misiniz?

Bir Cevap Yazın