Gelecek Zaman Be Going To Konu Anlatımı (Future Tense)
Bugünkü konumuz Future Tense; yani gelecek zaman. İngilizcede gelecek zaman cümleleri kurmanın iki yolu var; birincisi, bu derste öğreneceğimiz “be going to” ifadesi kullanılarak yapılıyor, diğerinde ise yardımcı fiil olarak “will” sözcüğünü kullanıyoruz. İkisinin yarattığı anlam farkına ve nerede hangisinin kullanılacağına 33. videomda ayrıntılarıyla değineceğim.

Biz bu derste be going to ile gelecek zaman cümleleri kurmayı öğreneceğiz. Gelecek zaman cümleleriyle kastım, sonları -ecek/-acak ile biten cümleler. Geleceğim, gideceğim, yapacak, edecek ifadeleriyle, gelecekte yapacağımız şeyleri nasıl söyleyeceğimizi öğreneceğiz.

“Be going to” ifadesini duyunca, “going” kelimesinden ötürü aklınıza “gitmek” gelmiş olabilir fakat bu çok farklı bir şey. Biz gelecek zamanda be going to yapısını yardımcı fiil gibi kullanıyoruz ve gitmekle uzaktan yakından bir alakası yok. Dili ve dildeki kuralları ne kadar çok yargılarsanız o kadar zor öğrenirsiniz. Dilde esnekliklere, kurallara ve kalıplara açık olun ve oldukları gibi öğrenmeye çalışın.

Be going to ile kurulan gelecek zaman cümle yapısının baş kısmı şimdiki zamanı andırıyor; bu yüzden öğrenmeniz çok zor olmayacak. İlk olarak olumlu cümleyle başlıyorum. Her zamanki gibi özneyle başlayacağım:

snap221

Özneyi tekil ve çoğul diye ikiye ayırdığıma dikkat edin. Şimdiki zamanda da kullandığımız bu ayrımda “I” sözcüğü tekil veya çoğul olarak kabul edilmiyor. Özneden sonra tanıdık yardımcı fiillerimiz geliyor:

snap222

Gördüğünüz gibi, yardımcı fiil olarak “be” fiilinin halleri olan am, is, are sözcüklerini kullandık. Yani “be going to” lu gelecek zaman derken geçen “be” kısmını bu sözcükler oluşturuyor. E öyleyse going to’yu da yanlarına koyalım hemen:

snap223

Fiilsiz cümle olmaz. Fiillerimizi sahneye alıyoruz:

snap224

Size müjdeli bir haberim var. Gelecek zamanda fiilleri yalın halde kullanıyoruz, yani sonlarına hiçbir ek gelmiyor.  Cümlelerimizin buraya kadar anlamları; “sileceğim, yıkayacak, bilecek, yiyecek, içeceksin, oynayacağız, dans edecekler” şeklinde oldu. Şimdi ne yiyip ne içtiklerini belirtmek için yanlarına birer nesne koyalım:

snap225

Son cümleye nesne koymadım çünkü her fiil nesne almaz. Sonra yine isteğe bağlı olarak bir yer zarfı ekleyebiliriz:

snap226

Yine isteğe bağlı olarak cümlenin sonuna veya başına zaman zarfı ekleyebiliriz. Tabi gelecek zamanda eylemler henüz gerçekleşmemiş olduğu için geleceğe yönelik zaman zarfları kullanmamız uygun olur. Görelim bakalım nelermiş:

snap227

Next sözcüğü “gelecek” demek ve sonuna week, month, year, summer, winter gibi sözcükler ekleyebilirsiniz. Yine “in” sözcüğünü kullanarak in two days, in five years gibi zaman zarfları oluşturabilirsiniz. Şimdi cümlelerimizi soldan sağa doğru okuyalım:

snap243

Şimdi bir de olumsuz cümle yapısına bakalım. Olumsuz cümlede yapmamız gereken tek şey, am, is, are sözcüklerinin yanına not kelimesini getirmek. Yine bu sözcükleri aren’t ve isn’t şeklinde kısaltmamız mümkün:

snap228

Soru cümlesinde de her zaman olduğu gibi, yardımcı fiillerimiz özneyle yer değiştirerek cümlenin en başına geliyor:

snap229

Bu sorulara kısaca “Yes, she is – No, she isn’t – Yes, they are – No, they aren’t“ şeklinde yanıtlar verebilirsiniz. “Gitmeyecek misin, yapmayacak mısın?” şeklinde olumsuz soru cümlesi yapmak istersek de soru cümlesi yapısının başındaki am, is, are sözcüklerinin yanına not kelimesini ekliyoruz ve kısaltarak okuyup yazıyoruz:

snap230

“I” öznesiyle olumsuz soru yaparken yardımcı fiilin birden aren’t sözcüğüne dönüştüğünü fark ettiniz mi? Bu böyle oluyor çünkü İngilizcede amn’t diye bir kullanım yok. Yardımcı fiil olarak am kullanacağım diye diretiyorsanız cümleye “Am I not” şeklinde de başlayabilirsiniz. Wh- kelimeleriyle soru yapmak istersek de bu kelimeleri yine soru cümlesi yapısının en başına getiriyoruz:

snap231

Be going to gelecek zaman cümle yapısıyla ilgili olarak söyleyeceklerim bunlar. Son birkaç ayrıntıdan bahsedeyim: “going to” kısmı günlük konuşmada çok hızlı telaffuz edildiği için bunu “gonna” şeklinde duyabilirsiniz; yani bu da neymiş demeyin.

Gitmek anlamına gelen go fiiliyle be going to yapısını karıştırmayın. Ayırt etmenizi sağlayabilecek en güzel şey, be going to yapısından sonra fiil gelmesi:
He is going to be here at six o’clock. – O, saat altıda burada olacak.

Bu cümlede be fiilini hem esas fiil hem de yardımcı fiil olarak kullandığıma da dikkat edin. Bir de gitmek filiyle bir cümle kuralım:
He is going to the USA. – O, ABD’ye gidiyor.

Burada, going to ifadesinden sonra fiil gelmemesinden, bunun “gitmek” anlamındaki go fiili olduğunu anlayabiliyorum. Peki ya gelecek zamanda “gitmek” fiilini kullanmamız gerekirse:
He is going to go to the USA. – O, ABD’ye gidecek.

İşte İngilizce böyle bir dil…

Gelecek dersimizde “will” sözcüğünü kullanarak gelecek zaman cümleleri kurmayı öğreneceğiz. Şu anda kafanızın karışmaması için will ile be going to arasında ne gibi farklar olduğunu ve hangisinin nerede kullanıldığını anlatmıyorum. Dersin başında da dediğim gibi, bunu 33. videoda anlatacağım.


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Gelecek Zaman Be Going To Konu Anlatımı (Future Tense) için 3 cevap

 1. Aydın der ki:

  Burada biraz kafam karisti: He is going to the USA. He go to the USA olmuyor. ing – iyor oldugu soylemistiniz. Bu tum sonu “ing” ile biten sozlere mi ait? Mesele gidiyor, goruyor, ediyor ve,s
  Birde boyle bir sey var hocam: I go to school every day. Burada going olmuyor go oluyor. Lutfen bu farklari anlatirsaniz cok sevinirim. Onceden tesekkurler!

  • Nameless der ki:

   I go to school every day cümlesi geniş zaman cümlesidir ve fiil yalın halde kullanılır, eğer 3.tekil ile bir cümle kurulacak olursa fiile “es,s,ies” takısı gelir örnek; he goes to school every day olur yani o her gün okula gider. İng ise şu anki zamanı bildiriyor; i am going to school now. Şu an okula gidiyorum. Evet -iyor anlamını ing eki katıyor.

 2. Cumhur BİLGEN der ki:

  Çok güzel anlatımlar…

Bir Cevap Yazın