Gelecek Zaman Will Konu Anlatımı (Future Tense)
Bugünkü konumuz Future Tense; yani gelecek zaman. Yok hayır, bir önceki konu anlatımını yanlışlıkla tekrar yüklemedim. Geçen derste de söylediğim gibi, İngilizcede gelecek zaman cümlesi kurmanın iki yolu var. Be going to yapısıyla nasıl cümle kuracağımızı öğrendiğimiz 31. videoyu izlemediyseniz mutlaka önce onu izlemenizi tavsiye ederim.

Will denilince aklımıza ilk gelen şey, bu kelimenin sözlük anlamı oluyor; yani vasiyet, irade. Fakat biz gelecek zamanda will sözcüğünü yardımcı fiil görevinde kullanacağız ve cümlemize -ecek/-acak anlamlarını katacak. Will ile kurulan future tense, İngilizcede öğrenmesi en kolay olan zaman. Kuralları çok az ve çok basit.

İlk olarak olumlu cümleyle başlıyorum. Her zamanki gibi özneyle başlayacağım:

snap233

Özneyi tekil ve çoğul diye ikiye ayırmıyorum. Özneden sonra yardımcı fiilimiz olan will geliyor:

snap234

Will yardımcı fiili günlük konuşmada, “He’ll, She’ll, You’ll” gibi hızlı bir şekilde telaffuz edilebiliyor ve bu şekilde kısaltılarak da yazılabiliyor. Fiillerimiz gelsin:

snap235

Be going to yapısında olduğu gibi, will’li gelecek zamanda da fiiller yalın halde geliyor. Cümlelerimizin buraya kadar anlamları; “sileceğim, yıkayacak, bilecek, yiyecek, içeceksin, oynayacağız, dans edecekler” şeklinde oldu. Şimdi ne yiyip ne içtiklerini belirtmek için yanlarına birer nesne koyalım:

snap236

İsteğe bağlı olarak bir yer zarfı ekleyebiliriz:

snap237

Yine isteğe bağlı olarak zaman zarfı ekleyebiliriz. Tabi gelecek zamanda eylemler henüz gerçekleşmemiş olduğu için geleceğe yönelik zaman zarfları kullanmamız uygun olur. Bunları geçen ders öğrenmiştik zaten:

snap238

Şimdi cümlelerimizi soldan sağa doğru okuyalım:

snap244

Olumsuz cümle yapısına bakalım. Olumsuz cümlede yapmamız gereken tek şey, will sözcüğünün yanına not getirmek:

snap239

Bunu da kısaltarak won’t şeklinde okuyup yazabiliyoruz. Soru cümlesinde de her zaman olduğu gibi, yardımcı fiil olan will, özneyle yer değiştirerek cümlenin en başına geliyor:

snap240

Bu sorulara kısaca “Yes, she will – No, she won’t – Yes, they will – No, they won’t“ şeklinde yanıtlar verebilirsiniz. “Gitmeyecek misin, yapmayacak mısın?” şeklinde olumsuz soru cümlesi yapmak istersek de soru cümlesine won’t ile başlıyoruz:

snap241

Wh- kelimeleriyle soru yapmak istersek de bu kelimeleri yine soru cümlesi yapısının en başına getiriyoruz:

snap242

Gördüğünüz gibi, will kullanarak gelecek zaman cümleleri kurmak son derece kolay. Zor olan şeyse, ne zaman will ne zaman be going to kullanmamız gerektiğini bilmek. Bu konuya şu anda hiç girmiyorum çünkü bir sonraki dersim olan 33. dersi sadece bu konuya ayıracağım.


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Gelecek Zaman Will Konu Anlatımı (Future Tense) için 4 cevap

 1. Hande der ki:

  cok teşekkürler hocam çok beğendim ellerinize sağlık pdf olması ayrıca bir güzel

 2. asiye der ki:

  çok güzel hazırlamışsınız emeginize saglık çeviryle ögrenden de soruları yapmaya çalışıyorum.

 3. mturk714 der ki:

  İyi günler hocam bir sorum olacaktı. Son örnekte “we wont attend the party” derken “to” kullanmamanız dikkatimi çekti. Kullanıp kullanmama arasındaki fark nedir acaba?
  We wont attend TO the party
  We wont attend the party

Bir Cevap Yazın