Past Continuous Tense Konu Anlatımı
Bugün yeni bir zaman öğreneceğiz: Past Continuous Tense. Türkçeye, “Devam eden geçmiş zaman”, “Sürekli geçmiş zaman” ya da “Geçmiş zamanın hikayesi” olarak çevrilebiliyor. Bu derste öğreneceğimiz Past Continuous Tense, Present Continuous ile Simple Past Tens’in evliliğinden olan çocukları gibi çünkü ikisine de biraz benziyor. Fiilin sonuna -ing takısının geliyor olması şimdiki zamana, yardımcı fiil olarak was/were kullanmamız -dili geçmiş zamana benziyor. Sonuçta ortaya çıkan cümleler de “yapıyordu, ediyordu” şeklinde Türkçeye çevriliyor. Buradaki -iyor anlamını veren şey -ing takısı, -dı/-di anlamını ise was/were sözcükleri veriyor.

Hemen olumlu cümle yapısına göz atalım. Olumlu cümleye her zamanki gibi özneyle başlıyoruz:

snap380

Peşinden yardımcı fiilimiz olan was/were sözcükleri gelecek:

snap381

Daha sonra, fiillerimiz gelecek ve sonlarına -ing takısı alacaklar. Ancak burada fiil seçiminde dikkatli olmalıyız. Durum fiillerini anlattığım 26. derste de bahsettiğim gibi, aktif bir eylem değil, durum bildiren fiiller sonlarına -ing takısı almıyor ve -ing alamadıkları için şimdiki zamanda, bugün öğreneceğimiz devam eden geçmiş zamanda ve -ing takısının geçtiği diğer zamanlarda kullanılamıyorlar. Love, hate, know, need gibi fiiler bunlara örnek. Şimdi -ing alabilen örnek fiillerimiz gelsin:

snap382

Cümlelerimizin buraya kadar anlamları; “siliyordum, yıkıyordu, yapıyordu, yiyordu, içiyordun, oynuyorduk, dans ediyorlardı”  şeklinde oldu. Şimdi yanlarına istersek birer nesne koyabiliriz:

snap383

Yer zarfı da ekleyebiliriz:

snap384

Hatta -dili geçmiş zamanda kullandığımız zaman zarflarını da ekleyebiliriz:

snap385

Cümlelerimizi soldan sağa doğru sıralayacak olursak şu şekilde bir tablo ortaya çıkıyor:

snap392

Olumsuz cümle kurarken de yapmamız gereken tek şey, was, were sözcüklerinin yanına not kelimesini getirmek. Bunları da kısaltarak wasn’t, weren’t gibi okuyabiliyoruz:

snap386

Soru cümlesinde de her zaman olduğu gibi, yardımcı fiillerimiz özneyle yer değiştirerek cümlenin en başına geliyor:

snap387

Bu sorulara kısaca “Yes, she was – No, she wasn’t – Yes, they were – No, they weren’t“ şeklinde yanıtlar verebiliriz.

“Gitmiyor muydun, yapmıyor muydun” şeklinde olumsuz soru cümlesi yapmak istersek de soru cümlesi yapısının başındaki was, were sözcüklerinin yanına not kelimesini ekliyoruz ve kısaltarak okuyup yazıyoruz:

snap388

Wh- kelimeleriyle soru yapmak istersek de bu kelimeleri yine soru cümlesi yapısının en başına getiriyoruz:

snap389

Past continuous tense, yani devam eden geçmiş zaman cümle yapısını anladığınızı tahmin ediyorum zira hepsi bundan ibaret. Ancak kullanım yeri açısından bakacak olursak, bu zamanla genellikle tek başına, bağımsız cümleler kurmuyoruz çünkü cümleler yarım kalmış gibi görünüyor:

I was reading War and Peace yesterday… – Dün Savaş ve Barış’ı okuyordum…
Eee, sonra ne oldu? Bitirmedin mi?

They were driving down the hill… – Yokuştan aşağı arabayla iniyorlardı…
Eee, kaza mı yaptılar?

Devam eden geçmiş zamanı genellikle, “şu olurken bu oldu” veya “şu olduğunda bu oluyordu” gibi ikinci bir olayla ilişkilendirerek cümle kurarken tercih ediyoruz. Yani iki cümleyi birbirine bağlamış oluyoruz. Bu iki cümleyi birbirine bağlarken kullandığımız when, while, as gibi bağlaçlarımız var. Bu bağlaçları kullanarak iki cümleyi farklı şekillerde birbirine bağlamak mümkün. Fakat bunları 44. derste anlatacağım.


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Past Continuous Tense Konu Anlatımı için 5 cevap

 1. Mutlu der ki:

  Çok keyifle derslerinizi takip ediyorum.Tüm konular oldukca anlasilir ifade edilmis. Sayebizde baya bır yol aldım:) Çok teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık.

 2. Ahmet der ki:

  Çok güzel hocam. Allah razı olsun. 🙂 Çok dua alıyorsunuz var ya 🙂

 3. Zeynep der ki:

  Çok teşekkürler çok yardımcı oluyorsunuz. Ama geçmiş zamanları ayırt etmek çok zor, onların arasındaki farkları anlatan bir video hazırlamanız mümkün mü? Teşekkürler. 🙂

 4. The girl der ki:

  Gerçekten çok güzel bir video. Derslere hazırlanırken izliyorum çok yararı oluyor. Fakat ben #33 videodaki konuda çok zorlanıyorum yakında İngilizce seviye belirleme sınavım var o videoyu biraz daha örnekler ile hazırlarsanız çok iyi olur. Öğretmenimiz bize bu konuyu anlatırken daha değişik anlatmıştı ve anlattığı türden yapmak zor oluyordu, sizin sayenizde biraz daha kolay yapıyorum artık. Çok sağolun… 🙂

Bir Cevap Yazın