Amerikalılar YDS Sınavını Çözmeye Çalışırsa! 
Speaking videolarımın bu bölümünde çoğunuzun duymuş olabileceğinizi tahmin ettiğim bir efsaneyi test ediyorum: “Ana dili İngilizce olan kişiler bile YDS’den A alamıyormuş!”

Eski adı KPDS, şimdiki adı YDS olan ve gelecekteki adını tahmin edemediğim bu sınav pek çok farklı dilde yapılsa da, en popüler olanı şüphesiz ki yüzbinlerce kişinin katıldığı İngilizce sınavı. Sınav, TOEFL, IELTS, FCE gibi dünyada bilinen başlıca İngilizce testlerinin aksine, konuşma, dinleme, yazma gibi dildeki temel bölümleri içermiyor ve dil becerisini 5 şıkla ölçmekte ısrar ediyor. Hatta bu yönüyle de İngilizce eğitimi vermek yerine, çoktan seçmeli sınav çözme tekniği öğreten ve bu sayede ciddi de başarılara imza atan kursların ekmeğine yağ sürüyor.

Benim de 3-4 yıl kadar önce, YDS’den 94 aldığı halde Çeviriyle Öğren kitabımın yirmili ünitelerindeki cümleleri bile İngilizceye çevirmekte zorlanan bir özel ders öğrencim olduğu için, artık bu sınavı masaya yatırmak istedim. Operasyonu da ana dili İngilizce olan üç farklı Amerikalı katılımcıyla gerçekleştirdim: Mathew, Renee ve Ash. Yirmili yaşlarda olan bu katılımcıların üçü de üniversite mezunu.

Tabi ki bu deneyde her birine 80 soru verip üç saat boyunca çözmelerini beklemedim. Bunun yerine, soruların %10’unu teşkil eden ve ÖSYM tarafından ilan edilen 8 örnek soruyu kullandım. Örnek sorular, sınavın son dakikalarında karşımıza çıkan, Gılgamış Destanı uzunluğundaki okuma parçalarını dahi içermiyor. Dolayısıyla native speakerlara biraz torpil de geçmiş oldum.

Orantısal olarak hesaplarsak, sekiz sorunun her biri 12,5 puan değerinde olacak ve sağ üst köşede üç katılımcının ortalama skorunu eş zamanlı olarak görebileceğiz. Tıpkı gerçek sınavda olduğu gibi, her sorunun iki dakika yirmi beş saniyede cevaplanması gerekecek.

Bu videodaki görüşmeleri yapmak için, yabancıyla konuşturan uygulamaları tanıttığım videomda bahsettiğim uygulamalardan birini kullandım. O videoyu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca konuştuğum native speakerların profil sayfalarına gitmek için isimlerinin üzerine tıklayabilirsiniz.

Hepinize çoktan seçmesiz günler diliyorum.

Renee A
Ashe
Matthew Schild

 

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın