İngilizce Cümle Kalıpları
İngilizceyi uzun uzadıya kurallarıyla öğrenmek yerine, şöyle işimize yarayacak 200-300 tane temel cümle kalıbını öğrensek işimizi görmez mi?” Listening & speaking video serisinin bu videosunda işte tam da bu efsaneyi test ediyorum. İnternette virüs hızıyla dolaşan, 270 cümlelik bir liste var. Bu listeye, günlük hayatta karşımıza çıkabilecek pek çok durumda yardımımıza koşan cümleler eklenmiş; hem de Türkçe anlamlarıyla beraber! Daha şimdiden bu listeyi nereden indirebileceğinizi merak etmeye başlamış olabilirsiniz. Çok uzaklara gitmeden, hemen buradan indirebilirsiniz. Hatta videoyu izlerken elinizin altında olursa daha eğlenceli olabilir.

Peki ben bu İngilizce kalıp cümlelerin işe yarayıp yaramadığını nasıl test ettim? Bu deneyi de tıpkı diğer videolarımda olduğu gibi, anadili İngilizce olan deneklerin üzerinde gerçekleştirdim. Bunu yapmak için de yabancıyla konuşturan uygulamaları tanıttığım şu videomda adı geçen Cambly uygulamasını kullandım. İlk kez üye olurken “dingiliz0” referans kodunu girip hem kendinize hem de bana kazandırdığınız ücretsiz deneme dakikalarım iyice palazlandı. Ben de bu dakikaları size bu tür içerikler hazırlamak için kullanıyorum.

Bu videoda aslen İngiliz olan ancak Tayland’da yaşayan Dan ile görüştüm. Dan ile soru-cevap ve karşılıklı konuşma şeklinde, iki ayrı biçimde sohbet ettik. Bu konuşmayı yaparken Dan istediği cümleyi kurmakta özgürdü ancak ben, tek kelime bile İngilizce bilmeyen birini canlandırdığım için, sadece ve sadece listemde yer alan cümleleri kullanmak zorundaydım.

Bakalım bu listedeki cümleler yeterli oldu mu… Sohbet yürüdü mü ve yürüdüyse nereye kadar yürüdü…

Aksanı, sohbeti ve enerjisi son derece güzel olan Dan ile speaking dersleri yapmak isterseniz profil linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın