İngilizce Konuşurken Gramer Şart mı?
Yeni bir listening &speaking videosundan merhaba. Yabancılar üzerinde denemeye hevesli olup deneyemediğiniz şeyleri sizler için denemeye devam ediyorum. Bu videomda da bu deneylerden birini gerçekleştireceğim ve bana sıkça sorulan sorulardan biri olan, “Peki şöyle deseydik bizi anlarlar mıydı?” türünden sorulara yanıt arayacağım. “Şöyle deseydik” ile kastedilen cümle genellikle gramer açısından hatalı bir cümle olduğundan, ben de gramer açısından hatalı cümleleri bir araya getirdim ve hiç utanıp sıkılmadan, yüzlerine yüzlerine okuyarak ne dediğimi tahmin etmelerini istedim.

Böylelikle, “İngilizce konuşurken gramer ne kadar önemli?” ve “Yaptığımız gramer hataları acaba anadili İngilizce olan kişiler tarafından fark ediliyor mu?” sorularına yanıt aradım. Bu arayışımda bana yardımcı olan ve kurduğum bu iğrenç cümlelere maruz kalan deneklerimizi tanıyalım: Daha önceki birkaç videomdan tanıdığınız Renee, bir İngiliz olan Tom ve Amerika’dan Taylor.

Görüşmeleri her zamanki gibi, yabancıyla konuşturan uygulamaları tanıttığım videomda incelediğim Cambly uygulaması üzerinden gerçekleştirdim. Yine o videoda paylaştığım “dingiliz0” referans koduyla üye olup bana kazandırdığınız dakikaları size geri kazandırmaya çalıştım.

Büyük bir kısmını Çeviriyle Öğren kitabımdan seçtiğim bu cümleleri, konu anlatımı videolarıma göre grupladım. Böylece hangi gramer hatasının kolayca fark edildiğini, hangilerinin ise fark edilemeyip tolere edilebildiğini görmüş oldum.

Sonuç olarak, videolarda verdiğim ve ayrıntı gibi görünen küçük şeylerin bile dikkat çektiğini gördüm. Peki bunlar yabancıların bizi anlamasına engel oluyor mu? Tabi ki hayır ama hem yazılı hem de sözlü dilde daha rahat anlaşılır cümleler kurmak istiyorsak, gramer bilgisine ihtiyacımız var. Bunu da sadece gramer noktasında bırakmayıp, bol bol konuşma egzersizleri yaparak pratiğe dökmeliyiz. Neticede, teori ve pratik birbirini tamamlayan iki şey ve bunun güzel bir dengesini kurabilmeliyiz. Bu noktada faydalanabileceğiniz kaynakların listesini, yakın zamanda yayınladığım “Tavsiyelerim” isimli videomda bulabilirsiniz.

Bol konuşmalı ve dinlemeli günler diliyorum.

Hoşçakalın.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın