Herkese merhaba.

Bu sefer bir uyarı videosu ile karşınızdayım. Bu videoda, benim de dolaylı olarak sürecin içine dahil edildiğim nitelikli bir dolandırıcılık vakası hakkında sizleri uyarmak istiyorum. Özellikle üniversite öğrencisiyseniz veya olma yolunda ilerliyorsanız bu videoyu izlemenizde fayda var, çünkü bu dolandırıcılığın ilk basamağı üniversite kampüslerinde ya da kampüs çevresinde gerçekleşiyor.

1. BASAMAK: KAPIDA SATIŞ SÖZLEŞMESİ İMZALATMA

Bu ilk basamakta Türkiye’nin hemen her ilindeki kampüslere bir şekilde sızan ve genellikle yaşları küçük olan gençler, üniversite öğrencilerine bir İngilizce eğitim seti satmaya çalışıyorlar. Çok ısrarcı olan bu genç çocuklar, ikna ettikleri öğrencilere bir belge imzalatıyorlar ve eğitim setine ulaşabilecekleri bir website adresinin ve şifrenin yazılı olduğu bir kart veriyorlar.

İmzalattıkları şey ise kapıda satış sözleşmesi. Bu bir senet değil, senet gibi de görünmüyor ancak hukuksal açıdan bir senet kadar hükmü var. Bunu bilmeyen üniversite öğrencileri hiç çekinmeden TC. kimlik numaralarını da yazıp altına imza atıyorlar. Peki neden? Çünkü onlara 14 gün boyunca bu seti ücretsiz olarak deneyip, 14. gün telefonla arayarak iptal ettirebilecekleri söyleniyor. Yani 3000 Liralık bu seti 14 gün boyunca hiçbir ücret ödemeden kullanıp sonrasında iptal ettirme fikri öğrencilere cazip geliyor.

2. BASAMAK: CAY(A)MA HAKKI

Kartta yazılı websitesi üzerinden seti hiç kullanmayan öğrenciler, “Nasıl olsa kullanmadım.” diye düşünerek iptal ettirme gereği duymuyor. Telefonla arayıp iptal ettirmek isteyen öğrencilere ise “Sözleşmeniz iptal edilmiştir.” cevabı veriliyor. Ancak öğrenci bu talebi yazılı olarak değil, sözlü olarak yaptığı için ve hukuksal açıdan sözlü taleplerin herhangi bir geçerliliği olmadığı için, aslında sözleşme hiçbir zaman iptal edilmiyor. Öte yandan, bu talebini firmaya iadeli taahhütlü mektupla veya noter ihbarnamesi ile ileten öğrencilerin sözleşmesi derhal iptal ediliyor. Yani her şey kılıfına uygun.

3. BASAMAK: 15. GÜN GELEN TELEFON

Sözleşmesinin iptal edildiğini düşünen öğrencilere 14. günden sonra bir telefon geliyor. Telefonda, satın almış oldukları setin parasını ödemeleri söyleniyor. Ardı arkası kesilmeyen bu telefonlarda, “Peşin öderseniz şu kadar olur.” şeklinde pazarlıklar dahi yapılıyor. “Ama ben iptal ettirdim, siz de iptal etmiştiniz.” şeklindeki rutin diyalogların ardından gelen, “Ailem duyarsa mahvolurum!” korkusu bünyeye iyice yayılıyor.

4. BASAMAK: DİRENİŞ

Mağdur olan öğrenciler çözümü tüketici hakem heyetlerinde ya da savcılıklarda aramaya başlıyor. Ancak her ikisi de takipsizlik kararıyla sonuçlanıyor, çünkü ortada hiçbir baskı altında kalınmadan imzalanmış bir satış sözleşmesi ve karşılığında ödenmeyen bir borç var.

5. BASAMAK: İCRA

Korkup ödeyen öğrencilere sözleşmenin firmadaki nüshasının gönderileceği söyleniyor; tabi gönderiliyor mu bilinmez. Korkmayıp dik duran öğrencilere karşı ise icra işlemi başlatılıyor. Evet, yanlış duymadınız; bu dolandırıcı firma avukatlarla çalışıyor ve aslında yaptığı şey yasal açıdan tamamen uygun olduğu için her durumda haklı çıkıyor. İcra mağduru öğrenciler sadece setin parasını ödemekle kalmıyor, icra bedeli kadar da karşı tarafın avukatlık ücretini ödüyor.

Peki ben bu denklemin neresindeyim? Firmanın İngilizce eğitim seti adı altında sattığı şey, aslında benim bu kanaldan ücretsiz olarak sunduğum videolarımdan başka bir şey değil. Sadece sesim biraz efemine olmuş ve omuzdan kesilmişim.

Sayıları yüzün üstünde olan bu mağdurlar bir What’s App gurubu bile kurup beni durumdan haberdar ettiler. Öğrencilerden aldığım çalışan bir kullanıcı adı – şifre kombinasyonu ile bizzat kendim yapılan bu dolandırıcılığa ve emek sömürüsüne şahit oldum. E tabi boş durmadım, çünkü hukuksal açıdan bu firmaya karşı dava açıp kazanabilecek durumda olan tek kişi bendim. Sürekli olarak website linkini değiştirdikleri için, açacağım davada kullanılmak üzere derhal bir delil tespiti yaptırmam gerekiyordu. Bu konuda uzman bir avukatlık firması aracılığıyla, bilirkişilerden oluşan bir heyete delil tespiti yaptırdım. Böylelikle söz konusu firma bu tür faaliyetlerine son vermezse adını, adresini ve site linkini değiştire bile, ömür boyu onlara karşı kullanabileceğim somut bir delilim olmuş oldu.

Özellikle üniversite öğrencisiyseniz bu videoyu tüm sosyal ağlarınızda paylaşmanızı rica ediyorum, çünkü sosyal ağlarınız da büyük oranda üniversite öğrencilerinden oluşuyordur. Ben, hiçbir maddi çıkarım olmadığı halde bu videoyu hazırlamak için bir tam günümü verdim, sizin de on saniyenizi ayırarak “Paylaş” butonuna basmanızı umuyorum.

Hoşçakalın!

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın