All, Some, Any, Most, None + of
Bu dersimizde nicelik bildiren all, some, any, most, none gibi kelimeleri öncelikle bağımsız olarak inceleyeceğiz, ardından da “of” edatı ile beraber kullanıldıklarında nasıl bir anlam kazandıklarına göz atacağız.

İlk olarak all kelimesiyle başlayalım. All kelimesinden hemen sonra bir nesne geliyorsa “tüm/bütün” anlamlarına sahip oluyor.  Örnek cümlelerimize bakın:
You have eaten all the food in the fridge. – Dolaptaki tüm yiyecekleri yemişsin.
All women are beautiful. – Bütün kadınlar güzeldir.

Şimdi ise all kelimesinden sonra “of” sözcüğü geldiğinde olacaklara bakalım. 12. dersimizden hatırlarsanız, of edatı peşinden gelen nesneye özgü bir aitlik bildirerek “-nın/-nin” gibi bir anlam katıyordu. “The rooms of the house” yani “Evin odaları” örneğinde…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

All, Some, Any, Most, None + of için 10 cevap

 1. ilhami der ki:

  Hocam allah razı olsun. Elinize sağlık.

 2. Nazire der ki:

  S Aleykum Hocam

  Bugün şipariş verdim. Halkbankasından size bilgi ulaştı mı?

 3. Nazire der ki:

  Bilgilendirme için teşekkür ederim Hocam.

 4. ilyas der ki:

  mrb hocam. daha üst seviye olanlar için deyimler ve phrasal verb leri öğreten bir kitap tavsiye eder misiniz.
  teşekkür ederim.

 5. Turgut der ki:

  “Peki of sözcüğünden sonra ne the kelimesini, ne de bir aitlik sıfatını veya işaret zamirini getirirsek ne olur? Cevap: yanlış olur; mutlaka getirmemiz gerekiyor.”

  Sorudaki ne-ne de değillemesi mantıksal olarak yanlış kullanılmış. “getirirsek ne olur?” değil; “getirmezsek ne olur?” olmalıydı. Zaten sonunda “getirmemiz gerekiyor” diyoruz. Öyle ya işaret etmek, belirtmek, nitelemek için getirmek zorundayız. Yoksa belirtisiz nesne olacak.

Bir cevap yazın