Amerikalılar Phrasal Verbleri Ne Kadar Sık Kullanıyor? (Test Ettim)
Yeni bir listening & speaking videosundan merhaba. Yabancılarla konuşmamızı sağlayan uygulamaları tanıttığım ilk videomda, hem size hem de bana ücretsiz deneme dakikası kazandıran Cambly referans kodumu paylaşmıştım. O kodla üye olup ücretsiz deneme görüşmelerini tamamlayanlarınız sayesinde şu gün itibarıyla 6540 dakikam oldu. Ben de torunlarıma bile yetecek olan bu dakikaları sizlere farklı videolar şeklinde geri döndürmeye devam ediyorum. Bu videomda da “deyimsel fiil” olarak bilinen phrasal verblerin günlük hayatta ne sıklıkta kullanıldığını test edeceğim.

Phrasal verbler birbirinden bağımsız iki veya daha fazla kelimenin bir araya gelerek oluşturdukları fiillere verilen ad. Ancak sorun şu ki, bir phrasal verbün anlamını içinde geçen kelimelere bakarak tahmin etmek çoğu zaman doğru sonucu vermiyor. Bu yüzden de bunları ezberleyerek öğrenmek gerekiyor. Peki YDS ve benzeri sınavların kadrolu elemanı olan bu phrasal verbler günlük hayatta ne kadar sık kullanılıyor ve bunları öğrenmek ne kadar gerekli?

İşte bu videoda bu soruya cevap arayacağız. Bu arayışımızda bize yardımcı olacak native speakerlarımızı tanıyalım: Alejandra, Soren, Aric ve Emily. Hepsi de Amerikan aksanına sahip olan bu dört eğitmenin her biriyle ortalama yarım saatlik rutin görüşmeler yaptım. Görüşmelere başlamadan önce onları etkilememek adına bu videonun amacından bahsetmedim ve rutin bir görüşme olacağını söyledim.

İşi sizin açınızdan biraz eğlenceli kılmak ve bunu bir tür listening sınavına dönüştürmek için de deyimsel fiillerin birer kelimesini altyazılarda vermedim ve bunları sizin tahmin etmenizi istiyorum. Tahminlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Yorumlara bakıyor olacağım ve tüm deyimsel fiilleri doğru tahmin eden ilk kişiye, Aralık ayında çıkmasını umduğum resimli phrasal verbs kitabımın imzalı bir baskısını hediye edeceğim.

Bu videoda görüştüğüm native speakerlardan ders almak isterseniz açıklamalar kısmındaki linkleri kullanabilirsiniz. Dört eğitmenin dördü de Türk öğrencilere son derece aşinalar ve hatta öğrencilerinin büyük bir kısmının Türklerden oluştuğunu söylüyorlar.

Hoşçakalın.

Bu yazı Bonus Dersler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Amerikalılar Phrasal Verbleri Ne Kadar Sık Kullanıyor? (Test Ettim) için 1 cevap

Bir cevap yazın