Can, Could, Be able to Konu Anlatımı Videosu
19. videomda “can” konusunu anlatmıştım. Yapabildiğimiz ve yapamadığımız şeylerden bahsederken “can” kullanabildiğimizi söylemiştim. O videoya gitmek için sağ üst köşedeki “i” harfine tıklayınca çıkan oynatma listesini kullanabilirsiniz. Bugün ise “can” ile aynı anlamı katan yeni bir yapı öğreteceğim: be able to. Can kullanmak varken neden böyle bir sözcüğe ihtiyacımız var diye sorabilirsiniz. Sebebi şu, “can” sadece şu ana özgü bir “yapabilmek” mesajı veriyor. Gelecek zamanda, geçmiş zamanda ve diğer tüm zamanlarda be able to kullanıyoruz. Be able to ifadesi, başındaki “be” fiilinin…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Can, Could, Be able to Konu Anlatımı Videosu için 8 cevap

 1. Necati ERDOGAN der ki:

  Hocam tesekkurler emekleriniz icin her gun takip ediyorum sizi yeni videonuzu ekler eklemez hemen o gun izliyorum, bir ders ancak bu kadar guzel anlatilabilinir ve sevdırılebılınır. Yıllarca cok buyuk sıkıntılar yasadım ıngılızceden fakat sızın vıdeolarınızı ızlemeye basladıgımdan berı ıngılızcenın ne oldugunu kavramaya basladım….

  Sonsuz tesekkurler tekrardan

 2. hard follower der ki:

  ben de aynı düşünce içerisindeyim. 10 dk ya konular ancak bu kadar yalın ve tam anlatılabilirdi. Uzun ve sıkıcı videolar bizi iğreti ediyordu zaten.

 3. ersin emir gengönül der ki:

  sizin derserinizle ingilizcemin geliştigini açıkca söyleyebilirim
  konu anlatım, verilen örnekler anlatım şekilleri herşey çok açık net ve güzel. tebrik ederim. aynı zamanda teşekürler. bizlere katkı sağlıyorsunuz.

 4. dogus der ki:

  hocam ders sonrası videonuzu izlerken 42.dersin şöyle bir cümleyle karşılaştım 8.56dk
  ‘Not many people could build that’ diye bu bir olasılık cümlesi mi hocam yani could yerine may,can de kullanabilirmiyiz ? şimdiden çok teşekkür ederim hocam kitabınız ile paralel devam ediyorum derslerinize benim için çok faydalı oluyor tekrardan teşekkür ederim.

 5. dogus der ki:

  tamam anladım hocam teşekkür ederim.‘Not many people could build that’ çevirisini
  ‘bunu yapabilecek çok kişi yoktur’ demişsiniz sanki biraz geniş zaman anlamı katıyor
  halbuki could kullandığınız için geçmiş zaman anlamı katması gerekiyor.

Bir cevap yazın