In, On, At Kullanımı Konu Anlatımı (Zaman Edatları)
Bu dersimde sizlere in, on, at konusunu anlatacağım. 11. derste in, on ve at sözcüklerinin yer edatı olarak kullanımını anlatmıştım. Evde, arabada, okulda gibi ifadelere -de/-da anlatımı katarken hangisinin nerede kullanıldığını öğrenmiştik. Bu derste ise bu sözcüklerin zaman edatı olarak kullanımını göreceğiz. Saat beşte, hafta sonunda, nisan ayında gibi ifadelerdeki -de/-da anlamını katan bu sözcüklerin hangisinin nerede kullanıldığını öğreneceğiz.

Ben bir konuyu anlatırken, “bu kalıptır; bunu böyle öğreneceğiz” demeyi pek sevmem. Ancak, zaman edatları konusunda anlaması çok güç istisna durumlar var olduğu için biraz ezber yapmamız gerekecek. Ben yine de mümkün olduğunca kurallaştırarak anlatmaya gayret göstereceğim.

İlk olarak in sözcüğünün nerelerde kullanıldığını göstermek istiyorum. Günün kısımlarında in kullanıyoruz. Örneğin, Türkçedeki sabah, akşam ve öğleden sonra ifadelerini İngilizcede söylerken in kullanıyoruz. Yanına da…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

In, On, At Kullanımı Konu Anlatımı (Zaman Edatları) için 22 cevap

 1. Ahmet der ki:

  Hocam diyelim ki sınavda ……. The weekend çıktı.
  Şıklarda da on ve at var hangisini yerine yazmalıyız ? Premium kitabimda uzun metinlerde hep on the weekend yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

 2. Muhammet der ki:

  Nesnede “araba,ayakkabı” hangisi kullanılmakta

 3. nadirgoktan der ki:

  Hocam sevgiler saygılar. bu gün saat onda televizyonu aç sorusunda saat olduğu için at kullandık. Ben orda toDAY ı görünce hemen on gelmeli diye düşünmüştüm. Tabi hata yaptım. Sunday monday de her zaman on geliyor fakat today de böyle düşünmemeliyim doğrumudur?

 4. zge25 der ki:

  bu arada hocam bir şey dikkatimi çekti mevsimler 4 mevsimdir.3 demişsinizde. coğrafya okuyunca dikkatimi çekti de 🙂

Bir cevap yazın