İngilizce Durum Fiilleri Konu Anlatımı (Stative Verbs)
Bu dersimizde stative verbs olarak bilinen durum fiillerini öğreneceğiz. Geniş zamanda ve şimdiki zamanda doğru cümleler kurabilmek için durum fiillerini tanımak gerekiyor. Durum filleri, adlarından anlaşılacağı üzere, bir eylemden ziyade durumu anlatan filler. Örneğin, ben size “koşmak” dediğimde gözünüzde koşan bir kişiyi canlandırabilirsiniz. Ancak, bir durum fiili olan “bilmek” fiilini düşündüğünüzde, hayalinizde bilmekte olan birisini canlandırmanız biraz zor olur. O zaman önce durum fillerini tanıyalım, ardından durum fillerinin bizim için neden önemli olduğunu öğrenelim.

Durum fillerini beş ana başlıkta toplamak mümkün: Duygu, Sahiplik, Duyular, Düşünce ve Diğerleri. Duygu adı altında söyleyebileceklerimiz: sevmek, hoşlanmak, nefret etmek, hayran olmak gibi fiiller. Sahiplik kapsamında have, own, belong, possess fiillerini sayabiliriz. Duyularda beş duyumuzu gösteren filler var: see, smell, hear, taste, feel. Düşünce kapsamına giren eylemler: en başta, düşünmek, inanmak, unutmak, hatırlamak, farkına varmak gibi eylemler. Bu dört kategoriye girmeyenlere örnek olarak ise şunları verebiliriz: know, owe mean, imagine, look  vb.

snap172

Merak etmeyin; sizden hiçbir zaman durum fiillerini ezberlemenizi istemeyeceğim. Zaten anlamları kendilerini ele verdiği için…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İngilizce Durum Fiilleri Konu Anlatımı (Stative Verbs) için 12 cevap

Bir cevap yazın