İngilizce Durum Fiilleri Konu Anlatımı (Stative Verbs)
Bu dersimizde stative verbs olarak bilinen durum fiillerini öğreneceğiz. Geniş zamanda ve şimdiki zamanda doğru cümleler kurabilmek için durum fiillerini tanımak gerekiyor. Durum filleri, adlarından anlaşılacağı üzere, bir eylemden ziyade durumu anlatan filler. Örneğin, ben size “koşmak” dediğimde gözünüzde koşan bir kişiyi canlandırabilirsiniz. Ancak, bir durum fiili olan “bilmek” fiilini düşündüğünüzde, hayalinizde bilmekte olan birisini canlandırmanız biraz zor olur. O zaman önce durum fillerini tanıyalım, ardından durum fillerinin bizim için neden önemli olduğunu öğrenelim.

Durum fillerini beş ana başlıkta toplamak mümkün: Duygu, Sahiplik, Duyular, Düşünce ve Diğerleri. Duygu adı altında söyleyebileceklerimiz: sevmek, hoşlanmak, nefret etmek, hayran olmak gibi fiiller. Sahiplik kapsamında have, own, belong, possess fiillerini sayabiliriz. Duyularda beş duyumuzu gösteren filler var: see, smell, hear, taste, feel. Düşünce kapsamına giren eylemler: en başta, düşünmek, inanmak, unutmak, hatırlamak, farkına varmak gibi eylemler. Bu dört kategoriye girmeyenlere örnek olarak ise şunları verebiliriz: know, owe mean, imagine, look  vb.

snap172

Merak etmeyin; sizden hiçbir zaman durum fiillerini ezberlemenizi istemeyeceğim. Zaten anlamları kendilerini ele verdiği için…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İngilizce Durum Fiilleri Konu Anlatımı (Stative Verbs) için 12 cevap

 1. Ayşe der ki:

  Çok yardımcı oldunuz. Anlaşılır bir dille anlatmışsınıt teşekkür ederim.

 2. sümeyya yerebakan der ki:

  Çok teşekkürler anlatım için, peki miss ile missing kullanımı da buna örnekmidir. Kısa bir açıklama yaparsanız sevinirim.

 3. elif der ki:

  Hocam merhaba
  kafama takılan bir konuyu cevaplarsanız çok sevinirim.
  çeviri ile öğren sayfa 52 think fili:sanmak /inanmak thinking ise: düşünmek ise
  onun tembel oldugunu düşünmüyorum cümlesinde I don’t think olarak kullanabiliyorsak.
  neden? çok sessizsin. ne düşünüyorsun cümlesinde what are you thinking oldu. yani ben what do you think olarak cevirmiştim. sanırım biraz kafam karıştı.

 4. Zepp der ki:

  Gerçekten müthişsiniz yaağ. Çok saolun çok yardımcı oldunuz. Allah razı olsun. Arkadaşım senemle norlarınız sayenizde öğrendik

 5. Sadullah DEMİR der ki:

  Hocaların hocası başıralarınızın devamını diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun…

 6. salihdag der ki:

  Merhabalar hocam; kitabınızın 51.sayfasındaki 4-10-11-13-18. cümlelerini geniş zaman formatında çevirmek yanlış olur mu?siz çünkü şimdiki zaman formatında çevirmişsiniz.Arada fark var mıdır? Teşekkürler..

Bir cevap yazın