YouTube İngilizce kanalları

Herkese merhaba. Bu videomda YouTube’daki İngilizce kanallarını inceleyeceğim. İki bölümlü olarak hazırlayacağım bu videonun ilki olan bu bölümde, Türkiye’deki İngilizce kanallarına yer vereceğim. İkinci bölüm ise yabancı kanalları konu alacak. Hazırsanız ilk bölümle başlayalım.

Bu videoda ele alacağım kanallar, benim bir ön eleme süzgecinden geçirdiğim kanallar olacak. Bu elemeyi yaparken kullandığım ilk filtre, kanalda “3 günde, 3 haftada ya da 3 ayda İngilizce” gibi, clickbait videoların bulunup bulunmadığı oldu. “Tıklama tuzağı” anlamına gelen bu ifade, başlığıyla tıklanma reytingi almayı hedefleyen, ancak genellikle içleri boş olan videoları ifade ediyor. Üzülerek söylemeliyim ki Ferhat Yıldız’ın Master of Languages kanalı, neyin kısaltması olduğunu tam olarak çözemediğim FK Language kanalı, Berk MD ve Dillendim kanalları bu filtreye takıldı.

Kullandığım diğer bir filtre ise kanalın gerçekten bir İngilizce kanalı olup olmadığıydı. Yani gerçekten İngilizce eğitim içerikleri mi barındırıyor yoksa işin magazin tarafıyla mı ilgileniyor buna baktım. Videolarının yüzde yetmiş beşi İngilizce eğitim odaklı olan kanallar bu filtreyi geçebildi. Öte yandan, hazırladıkları içerikler güzel olsa da Enes ve Michelle, Demet Tuncer, Haluk Tatar gibi kanallar bu filtreye takıldı.

Yani bu videoda inceleyeceğim kanallar, bu süzgeci geçebilmiş olan İngilizce eğitim kanalları olacak. Şimdi, beğen tuşuna bastıysanız ve hazırsanız bunlardan ilki olan Etkili Pratik İngilizce kanalıyla başlayalım.

Burak Öztürk’ün kurduğu bu kanal, kurulduğu tarihten beri kalitesinden ödün vermedi. İçerik, kurgu ve montaj açısından benden hep tam puan almış ve bana ilham vermiştir. Bu kanal adı üstünde, İngilizcedeki pratik konuları, püf noktaları öğretiyor. Yani bu kanaldan A’dan Z’ye İngilizce öğrenmeniz mümkün değil, ancak A’dan Z’ye İngilizce öğrenseniz dahi üstüne koyacağınız içerikler barındırıyor. Bu yönüyle tam da “cila niyetine” diyebileceğim bir kanal. Kanaldaki videolar da genellikle İngilizcede en sık karıştırılan konulara çözümler sunuyor.

Bu kanaldaki içerikler ücretsiz ve kanalın “Katıl” programıyla ücretli içerikler satmaması da dikkat çekici. Ancak videolarda bahsedilen kaynakları indirmek için e-mail adresinizle kaydolduktan bir süre sonra, bir eğitim setinin pazarlaması yapılıyor. Neticede Burak hoca da taş yiyerek hayatını sürdürmediği için tam içerikleri ücretli olarak sunuyor. Bu içeriklerle ilgili şikayetvar.com sitesinde bazı olumsuz yorumlar okudum, ancak bu tür yorumların hemen her ürün için gelebileceğini unutmamak lazım. Videolardaki senli benli tarzı sizi rahatsız etmezse, bu kanaldan sonuna kadar istifade etmenizi öneririm.

Sıradaki kanalımız Orkun Londoner. Gerçek soyadı Londoner olmayan Orkun, Uludağ Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun. 2001 yılında Londra’ya giderek İngilizce öğrenmiş. 2014 yılında Antalya’ya yerleşen Orkun, sanırım halen orada yaşıyor. Kanalında özellikle giriş seviyesine hitap eden gramer videoları yayınlıyor ve bunları beyaz tahta önünde, enerjik bir üslupla aktarıyor. Kendisinin bu yönde bir çabası var mı bilmiyorum ama ben onu hem enerjisiyle hem de aksanıyla Rowan Atkinson’a benzetiyorum. Ekşi sözlükteki bir yorumda, “İngilizden daha İngiliz” olarak nitelendirilen aksanını videolarına bol bol yansıtmış. Bu sayede, özellikle İngiliz aksanını geliştirmek isteyen kişilere yardımcı olacağını düşünüyorum.

Orkun da “Katıl” tuşunu aktif etmemiş, ancak tüm içeriklerine ulaşmak için ingilizceol.com sitesindeki paketleri satın almanız gerekiyor. Şu an için 750 Lira vererek satın alacağınız başlangıç paketinin, hiç kullanmasanız bile 6 ay sonra sona ermesi yönünden eleştiriler almış. Paket içerikleri hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamayacağım, ancak beyaz tahta önünde yapılan ders anlatımlarını tercih eden kişiler için Orkun’un kanalının iyi bir seçenek olacağını düşünüyorum. Severek izlediğim oyunculardan olan Ezgi Mola ile bir yakınlığı olduğunu tahmin ettiğim Orkun’un kendisine özgü parmak şaklatmalarına bir kez alıştıktan sonra, tarzı sizi yakalayacaktır.

Sıradaki kanalımız Çağrı Menteş’in Çağrı Hoca ile İngilizce Öğren kanalı. Çağrı hoca benim de bizzat tanıştığım, beraber kahve içtiğim bir eğitimci. Şovmen değil, eğitimci olması sebebiyle kanalında bulacağınız videolar da öyle milyonlarca hit almış olmuyor. Çağrı hoca bu işin mutfağından geliyor, ancak aynı zamanda servis kısmını da iyi beceriyor. Konu anlatımı videolarını dijital ortamda gerçekleştiriyor, ancak son yayınladığı sponsorlu videolarda tepeden çekim yapmaya başladığını görüyorum. Kanalında çok faydalı olabilecek okuma ve dinleme videoları da bulunuyor. Sadece Instagram hesabındaki paylaşımlarını takip ederek bile Çağrı hocadan pek çok şey öğrenebilirsiniz.

Bir sonraki kanalımız Hüseyin Demirtaş ile İngilizce. Hüseyin hoca Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim mezunu ve Bilişsel Bilişim alanında yüksek lisans yapmış. Kanalında özellikle akademik İngilizce alanında videolar paylaşıyor. YDS soru çözümleri yapıyor ve tavsiye niteliğinde videolar yayınlıyor. Bu videolarda kendisi çok sık görünmüyor ve genellikle sesini duyuyoruz. Nispeten biraz uzunca olan bu videoları sabredip sonuna kadar izlerseniz güzel bazı paylaşımlar yaptığını görüyorsunuz. Özellikle akademik İngilizcede ileri seviyelere gelmek istiyorsanız kanala göz atmanızda fayda var.

Yine Ekşi Sözlük yorumlarına baktığımda Hüseyin hocayla da ilgili bazı olumsuz yorumlar dikkatimi çekti. Özellikle de yabancı dil alanında Türkiye 12.’si olup, Boğaziçi mezunu olduğunu her mecrada öne çıkartması eleştirilmiş. Aslında kendi sitesine baktığımda da farklı bir şeyle karşılaşmadım ama netice bu onun başarısı ve bunu ön plana çıkartması da kendi tercihi. Zaten yeterince kazıdığınızda herkesle ilgili eleştirecek bir şey bulabilirsiniz. Mesela ben de belli diyemiyorum.

Hüseyin hoca da kendi sitesi üzerinden eğitim içerikleri satıyor, ancak bunlara çok yüksek fiyatlar biçtiğini görüyoruz. Aslında benim kitaplarımın fiyatları için de bazen yüksek diyorlar ve böyle denildiğinde ben istemsiz olarak şunu soruyorum: Neye göre yüksek, kime göre yüksek? Bu karşılaştırmayı yaparken Cambridge Yayınlarının Sterlinle satılan kitapları da baz alınabilir, kitapyurdu sitesinde satılan 30 Liralık gramer kitapları da. Dolayısıyla burada bakmamız gereken ölçek fiyat değil fayda olmalı. Bunu da en güzel şekilde ürün yorumlarına bakarak görebilirsiniz. Tabi bu yorumları 3. parti, tarafsız sitelerde aramakta fayda var.

Gelelim Fikir Hastası kanalına. Öncelikle, Fikir Hastasının fikirlerine hasta olduğumu itiraf etmeliyim. (Hastasıyım) Özellikle de “Türkler Neden İngilizce Öğrenemez?” isimli videosunda yaptığı tespitler, ötesi yoktur dedirtecek nitelikte. Evet, ben de aynı başlıkla bir video yapmıştım ama fikir hastasının bu videosunu izledikten sonra, ben o videoyu boşuna yapmışım; zaten çok daha iyi yapılmışı varmış dedim.

Aykan Balık Kocaeli’nde yaşayan bir İngilizce öğretmeni. Kanalında gramer odaklı videolar bulunmuyor ve sadece yöntem-teknik öğreten videolar paylaşıyor. Yani Aykan hoca yarım yamalak gramer anlatmaktansa, o topa hiç girmemiş ve kendi çizgisinde ilerlemiş. Bence bunu da son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş. Özellikle YDS, YDT, YÖKDİL gibi sınavlarda işinize yarayabilecek olan ve belki parayla bile satın alamayacağınız kalitede eğitim koçluğu yaptığı videoları var.

Kanalında Katıl tuşu aktif değil ve Aykan hoca kanal dışında da bir içerik satmıyor. Tabi benim bu yorumum ileride fikrini değiştirip, ürettiği bir ürünü pazarlamasına engel olmamalı. Neticede biz içerik üreticileri bırakın kitap yazmayı, tek bir videoyu hazırlamak için bile günlerce araştırma yapıp emek verebiliyoruz. Elbette her şeyi ücretsiz sunmak isteriz ama bizim de sizlere bir şeyler üretebilmemiz için belirli bir hayat standardına sahip olmamız gerekiyor.

Diyor ve son kanalımız olan English with Zack kanalına geçiyorum. Zack bir süredir Türkiye’de yaşayan bir Amerikalı. Türkçeyi bizim sitede çalışan bazı bahçıvanlardan daha iyi konuşuyor. Kanalı oldukça yeni ancak paylaştığı dinamik içeriklerle hızla büyüyor. Özellikle son zamanlarda paylaştığı, İngilizce kanalı olan YouTuberların İngilizce seviyelerini incelediği videolar trend oldu. Hani hiçbir videosunu izlemediyseniz, “Ferhat Yıldız’ın İngilizcesi nasıl?” isimli videosuna mutlaka bakın derim.
Zack için “Bu adam çok iyi Türkçe bilmiyor, videoları nasıl bu kadar iyi olabilir ki?” diyebilirsiniz. Ancak tek bir videosunu izlediğinizde bile gözlerindeki ve sözlerindeki zeka pırıltılarını hemen göreceksiniz. Çok doğru tespitler yapıyor ve tabiri caizse, taşı gediğine koyuyor. Kanalında farklı konuları kendi özgün yaklaşımıyla ele almış. Üç ayda, beş ayda, beş haftada İngilizce öğrenilir düşüncesine en az benim kadar karşı çıkıyor.

Zack’in kanalındaki Katıl fonksiyonunu etkinleştirdiğini görüyorum. Belirli videolara erişim, belirli aylık ücretler karşılığında oluyor. Ancak burada dikkatimi çeken paket, aylık 150 Liralık Native paketi oldu ki bu paketi satın alanlarla ayda birkaç kez yüz yüze İngilizce görüşme yapacağını vadediyor. Yani şöyle bir düşündüğümde yabancıyla konuşturan uygulamalara kıyasla daha uygun bir alternatif olabilir mi diye aklıma gelmiyor değil. Hem aynı zamanda Türkçeye de hakim…

Peki tüm bu kanalların arasında bu kanal nasıl duruyor ve neler sunuyor? Öyle ya, bir de kendi kanalımı inceleyeyim. Bu kanalda hem konu anlatımı hem de yöntem-teknik videoları var. Diğer kanallardan farklı olarak konu anlatımları birden yüze kadar sıralanmış durumda ve kolaydan zora doğru gidiyor. Yani İngilizceyi hiç bilmeyenler bu kanaldan öğrenebilir. Film alıntıları ve çeviri egzersizleriyle zenginleştirilmiş konu anlatımı videolarındaki kaliteyi takdir etmeyi size bırakıyorum.

Kanalımda Katıl özelliği etkin ancak katılanlara hiçbir ek özellik sunulmadığı gibi, buradan elde edilen gelirlerle her ay 10-15 civarında ağaç dikiyoruz. Harici ürün olarak ise yazdığım kitapları sunuyorum. Ekşi sözlükte adımı arattırdığınızda çoğu olumlu olan 5 sayfa yorumla karşılaşıyorsunuz. Genelde soğuk espri yapmam, Batman’in Robin’i tokatlaması ve konuları yavaş anlatmam eleştirilmiş ki bu son sorunu oynatma hızını bir buçuğa çıkartarak çözebilirsiniz. Bakın ne güzel oldu. Aaah keşke hep böyle olsaydı. Hey gidi…

Evet… Bu videoda sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm İngilizce kanallarını kendi kriterlerim ölçüsünde inceleyip paylaşmaya çalıştım. Videoda ismi geçen kanal ve video linklerini açıklamalar kısmında bulabilirsiniz. Sizin de bu videoda bahsi geçen ya da geçmeyen kanalalar hakkında yazmak istedikleriniz varsa yorumlar kısmında okuyor olacağım. Lütfen hem bu kanala hem de bu videoda önerdiğim diğer kanallara abone olup bu videoyu beğenmeyi unutmayın. Ayrıca şuradaki zil tuşuna da tıklayın ki yeni videolar yayınladığımda bildirim gelsin.

Bir sonraki videoda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.