For & Since Konu Anlatımı
Bu derste, geçen ders öğrendiğimiz yakın geçmiş zamanda ve bir sonraki derste öğreneceğimiz devam eden yakın geçmiş zamanda sıkça kullanılan for ve since kelimelerine bakacağız. Bu kelimeleri, bir eylemi ne kadar süredir yapmakta olduğumuzu söylerken kullanıyoruz.

Bu amaçla kullandığımızda, for kelimesini Türkçeye “süreyle” veya “-dır/-dir” şeklinde çevirmek mümkün. Since kelimesi ise peşinden gelen zaman zarfına bağlanarak “-dan beri/-den beri” şeklinde bir anlam katıyor. Ancak yine de bu kelimelerle cümle kurarken Türkçe anlamlarını düşünerek hareket etmemeliyiz çünkü…

Bu yazı Genel, Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

For & Since Konu Anlatımı için 4 cevap

  1. zeliha der ki:

    merhaba hocam
    sayenizde ingilizcem daha iyi. bu sene lys 5 sınavına gireceğim ama kelime ezberlemekte zorlanıyorum. bana bir tafsiye verebilir misiniz?

  2. sinou der ki:

    Hocam yaklaşık iki aydır videolarınızı takip ediyorum. Kitabınızı da aldım. Herşey çok süper ancak Türkçe’de ”belli” dediğinizde gülmeden edemiyorum. Bu yorumumu ileride yapacağınız videolarda dikkat etmeniz için yazıyorum çünkü çok başarılısınız. Sosyal medyada insanlar binlerce olumlu şeydense tek bir olumsuz şeye takılabiliyorlar. Neyse çok uzattım, bu yorumumu silebilirsiniz. Teşekkürler:))

Bir cevap yazın