Hangi İngilizce kitabını kullanmalıyım?

“Hocam, ben IELTS sınavına çalışan biriyim. Hangi kitabınızı satın almalıyım?”
“Hocam, sitenizde dört farklı kitap var. Hangisi benim için en uygunudur?”
“Hocam, ben 23 yaşında, 160 boylarında bir bayanım. Hangi kitabınızı almam gerektiği konusunda…”

Bu tür sorular bana çok sık geldiği için bunu bir video ile açıklamanın doğru olacağını düşündüm. Aslında ben bu yönde gelen soruları şöyle bir şeyi sormaya benzetiyorum: “Hocam, ben bir ev inşa etmek istiyorum. Sizce hangi aleti kullanmalıyım?” Benim kitaplarımdan bir tanesini tornavidaya, diğerini çekice, bir diğerini penseye ve bir tanesini de çiviye benzetebiliriz.” Peki bunlardan hangisiyle en iyi ev yapılır? Cevap, hiçbiriyle çünkü hepsinin işlevi birbirinden farklı ve hepsi de farklı bir ihtiyaca hitap ediyor.

Her zaman dediğim gibi, ikinci bir dili öğrenirken tek bir kaynakla sınırlı kalmamalısınız ve kalamazsınız da. Neticede, öğrendiğimiz şey bir yemek tarifi değil. Okuma, yazma, dinleme, konuşma ve kelime gibi birçok farklı beceriden oluşan bir şeyi öğrenmekten bahsediyoruz. Nasıl, bir spor salonuna gittiğinizde tek bir aleti kullanmak yeterli olmuyor ve farklı kas gruplarını çalıştıran farklı aletler kullanmanız gerekiyorsa, dil öğrenirken de aynı şey geçerli.

İlk olarak, İngilizce Konu Anlatımı kitabını ele alalım. Bu kitap, özünde konu anlatımı videolarımın yazılı metinlerinden oluşuyor. Dolayısıyla da pek çok kişi, videolar varken bu kitaba ihtiyaç duymayacağını düşünüyor. Hani tıpkı, diğerinin işini yapabilecek şöyle bir tornavida varken, şuna ihtiyaç olmaması gibi. Ama pratikte durum böyle değil. Videolara koyamadığım birbirinden önemli pek çok tablo, güncelleştirilmiş bilgiler ve ilave örnek cümleler bu kitapta mevcut. Özellikle 72. videoya geldiğinizde ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız. Zaten sitemdeki satış raporlarına baktığımda, ilk etapta Çeviriyle Öğren 1 satın alan kişilerin %60’a yakın bir kısmının, daha sonradan İngilizce Konu Anlatımı kitabını da edindiğini görüyorum. İngilizce Konu Anlatımı kitabındaki konuları atlamadan, belirtilen sırayla çalıştığınızda, kafanızda gramerle ilgili bir soru işareti kalmıyor.

Çeviriyle Öğren 1’e gelelim… Çeviriyle Öğren 1’i, İngilizce Konu Anlatımı’nın alıştırma kitabı olarak düşünebilirsiniz. İngilizce Konu Anlatımı, adı üzerinde konu anlatıyor ve alıştırma içermiyor. Çeviriyle Öğren 1 ise tam tersine, konu anlatmayıp alıştırma içeriyor. Alıştırma olarak da en etkili egzersiz yöntemi olarak gördüğüm, çeviri alıştırmaları içeriyor. İngilizce – Türkçe ve Türkçe – İngilizce olarak iki kısma ayrılan ve sayfa numaraları senkronize giden bu kitap, aynı zamanda kendi kendisinin cevap anahtarı da oluyor. Yani örneğin, İngilizce – Türkçe kısmında 45. sayfada geçen bir diyaloğun Türkçesi, Türkçe – İngilizce kısmının 45. sayfasında yer alıyor.

Konu anlatımı videolarıyla paralel giden Çeviriyle Öğren 1’de, henüz öğretilmeyen bir gramer konusu, önceki ünitelere asla dahil edilmiyor. Bu özelliğiyle, başlangıç seviyesindeki kişilerin bile rahatlıkla kullanabileceği bir kitap haline geliyor. İngilizce gramerindeki tüm konuları kolaydan zora doğru kapsadığı için, ilk başta giriş seviyesindekilere hitap ediyormuş gibi görünse de sonlara doğru gidildikçe her seviyedeki kullanıcıya hitap ettiğini görüyorsunuz. İngilizce Konu Anlatımı kitabında öğrendiklerinizi pratiğe uygulamak için bu kitap, olmazsa olmazlardan bir tanesi.

Dumanı üstünde olan Çeviriyle Öğren 2 kitabı, sonundaki “2” ifadesine bakıldığında, sanki Çeviriyle Öğren 1 bitirildikten sonra kullanılması gereken bir kitapmış izlenimi verse de aslında durum tam tersi. Bu kitap, Çeviriyle Öğren 1 ile eş zamanlı olarak kullanılmak üzere tasarlandı. Birincisinden farklı olarak, cümle çevirileri yerine makale ve diyalog çevirileri içeriyor. İngilizce Konu Anlatımı kitabındaki veya videolardaki ilk 25 konuyu bitirir bitirmez bu kitabın birinci bölümündeki alıştırmaları yapmaya başlayabilirsiniz. Toplam 100 tane olan konu anlatımı videoları, 25’er konuluk dört gruba bölündü. 1 -25, 26- 50, 51- 75 ve 76 -100 olarak ayrılan bu bölümlerde yer alan makale ve diyalogların en önemli özelliği, tıpkı Çeviriyle Öğren 1’de olduğu gibi, henüz öğretilmeyen bir gramer öğesinin asla o bölümdeki parçalarda geçmiyor olması. Mesela, ilk bölümde zaman olarak sadece Şimdiki Zaman ve Geniş Zaman öğretilmiş olduğu için, o bölümde geçen parçalarda, bu ikisi dışındaki bir zamanda kurulmuş olan bir cümle göremiyorsunuz.

Çeviriyle Öğren 2’yi sadece bir reading kitabı gibi kullanabilirsiniz. Ya da benim önerdiğim şekliyle, metinlerin yazılı çevirilerini yanlarına yazabilirsiniz. Bana bir listening kitabı lazım diyorsanız, sayfa üstlerindeki karekodları kullanarak kitaptaki tüm makale ve diyalogların, anadili İngilizce olan kişiler tarafından seslendirilmiş dinleme dosyalarına ulaşabilirsiniz. Yok, benim kelime eksiğim var diyorsanız da kelime kutularında verilen toplam 1.600 tane yeni kelimeyi öğrenebilirsiniz. Çeviriyle Öğren 2, aslında bu yönüyle kelime kitaplarının da bir adım önüne geçiyor, çünkü kelimeleri size bağlamlarıyla beraber sunuyor. Bir kelimenin içinde geçtiği cümleyi ve durumu bilmek, en az o kelimenin anlamını bilmek kadar önemli. Ayrıca, her 5 üniteden sonra kelime egzersizleri geliyor. Eşleştirme ve çeviriden oluşan bu egzersizler, ağırlıklı olarak son beş üniteyi kapsıyor olsa da daima daha önceki ünitelerde geçen kelimeleri de içeriyorlar ve bu yönüyle kalıcı bir öğrenmenin gerçekleşmesine yardımcı oluyorlar.

Gelelim, Phrasal Verbs with Pictures kitabına… Bu kitabı sona bıraktım, çünkü başından sonuna kadar İngilizce olan bu kitabın, en son aşamada kullanılması gerekiyor. Phrasal Verbs with Pictures, İngilizcenin ve çoktan seçmeli sınavların vazgeçilmez birer parçası olan phrasal verbleri, yani deyimsel fiilleri iki karelik karikatürlerle anlatıyor. Üzerinde büyük emek harcanmış olan bu kitap, esprili çizimlerdeki durum örnekleriyle deyimsel fiillerin görsel hafızaya kazınmasında yardımcı oluyor. Kitaba İngilizcedeki öyle her deyimsel fiili dahil edip kafa karıştırmak yerine, günlük hayatta en çok kullanılan ve anlamları, içlerinde geçen kelimelerden tahmin edilemeyen phrasal verbleri dahil ettim. Her biri altı adet deyimsel fiil içeren ünitelerin birer de egzersiz sayfası var. Yine her 5 üniteden sonra da revizyon testleri geliyor. Sayfa altlarına yer alan karekodları telefonunuzla okutarak, o konunun videosuna da kolayca ulaşabiliyorsunuz. Farklı örnekler ve filmlerden alıntılar içeren bu videoların yaklaşık %30’unu yayınladım ve yenilerini de hazırladıkça kanala ekliyorum. Kitaptaki tüm alıştırmaların cevaplarını ve tüm diyalogların, deyimsel fiillerin Türkçe karşılıklarını, kitabın arka kapağındaki zarfta yer alan kitapçıkta bulabilirsiniz.

Şimdi kısaca özetlemek gerekirse, Çeviriyle Öğren 1-2 ve İngilizce Konu Anlatımı kitapları, seviyeniz ve İngilizce öğrenme amacınız ne olursa olsun size yardımcı olacaktır. Phrasal Verbs with Pictures kitabı ise, İngilizcede mükemmelleşmek isteyenlerin en son aşamada kullanacağı bir kitap.

Peki bu kitaplar, gireceğiniz IELTS, TOEFL, YDS gibi sınavlarda veya mülakatlarda size yardımcı olacak mı? Cevap, tabi ki evet, çünkü tüm o sınavlarda ve mülakatlarda başarılı olabilmeniz için öncelikle bir Genel İngilizce temelinizin olması lazım. Bu temeli sağlam bir şekilde attıktan sonra, amacınıza yönelik olarak hazırlanmış soru bankası veya yöntem-teknik öğreten kitaplarla yolunuza devam edebilirsiniz.

Bu video yeterli gelmediyse, her bir kitabın detaylı videosunu www.turengkitap.com sitemdeki ürün sayfalarında bulabilirsiniz. İngilizce serüveninizde başarılar diliyorum.
Hoşçakalın.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.