İngilizce Emir Cümleleri Konu Anlatımı
Bugünkü dersimizin konusu İngilizce emir cümleleri. Konu başlığımız emir cümleleri olsa da biz aynı yapıyı talimat, tavsiye, uyarı ve rica amacıyla da kullanabiliyoruz. Emir cümleleri İngilizcede zamanlara geçmeden önceki son konumuz ve kolay bir konu olduğu için zamanlara geçtiğimizde bocalamamamızı sağlayacak bir minder vazifesi görecek.

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum; sözlükte bir fiilin İngilizce karşılığına baktığınız zaman daima başında “to” kelimesinin olduğunu görürsünüz… Biz daha önceki derslerimizde to kelimesini -e/-a yönelme takısı olarak öğrenmiştik ama bu kural, to bir nesnenin başına geldiğinde geçerli. Fiilin başına gelen to, Türkçedeki -mek/-mak mastar ekini katıyor. Yani sözlükteki fiillere gelmek, gitmek, yemek, içmek gibi…

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İngilizce Emir Cümleleri Konu Anlatımı için 17 cevap

 1. Çok güzel bir anlatım olmuş. Teşekkürler…

 2. Mustafa der ki:

  site cidden süper. tesekkürler hocam…

 3. bordomavi der ki:

  Edatla okunan fiiller listesinin linki açılmıyor hocam

 4. fatma der ki:

  Gerçekten tebrik ederim. Çok faydalandım.

 5. elif der ki:

  hocam slm,
  çeviri ile öğren kitabı sayfa 41 2. soru bizi sakın unutma : never forget us mı ? never forget about us mı ? kafam karıştı

 6. Doğukan der ki:

  Hocam söyleyeceğim konuyla alakalı değil ama merak ediyorum.
  “And also you will help your new teacher after than.” derken “after than”‘in manası ne?
  Ben tam çeviremedim ve internette bulamadım buraya uyan kelime.

 7. Abdullah der ki:

  Hocam öncelikle hem Tebrikler hem çok teşekkürler harikasınız. Sizin sayenizde yeniden ingilizce çalışmaya başladım. Zahmet olmazsa konuyla ilgili bir soru soracam;3.şahıslar için emir kipini nasıl kullanırız? Örneğin:yesin,içsin,ya da cümle içinde”beni beklesin” gibi. Bunlar için “tell him” gibi bir yapı mı kullanırız. Cevap vermeyip ayrıntı için kaynak gösterseniz de olur. Çok teşekkürler.

 8. Ayxan der ki:

  Kendilerinden sonra özel bir edat alan fiilere ereden bula biliriz?

 9. Cello der ki:

  Arkadaşın sorusunu bende merak ettim açıkçası böyle bir kullanım var mı ingilizce de Türkçede yesin içsin gibi 3. Şahıslar için kullanılan emir kipleri ingilizce de de var mı?

Bir cevap yazın