Much, Many, A few, A Little Konu Anlatımı
Bu dersimizde İngilizcedeki nicelik sıfatlarını tüm ayrıntılarıyla öğreneceğiz. Nicelik sıfatlarıyla kastım, çok, az, bir miktar, biraz gibi kelimeler. İçinde kullanıldıkları cümlenin olumlu, olumsuz veya soru cümlesi olmasına bağlı olarak bu kelimelerden hangisini kullanmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Ayrıca, peşlerinden gelen kelimeye bağlı olarak da hangisinin kullanılacağına ilişkin doğru bir seçim yapmalıyız. Peki nedir bu nicelik sıfatları. Aslında bir kısmını daha önceden biliyoruz: a lot of, lots of, a number of, plenty of, a lot, a few, a little, few, little, much, many ve some. Birkaç tane daha var ama…


(Ticari amaç olmadan, PDF dosyasını ve videoları çevrenizle paylaşabilirsiniz.)

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Much, Many, A few, A Little Konu Anlatımı için 31 cevap

 1. guray23tr der ki:

  Hocam olumlu cümlelerde bir nesneyi yada bir fiili nitelerken MUCH ve MANY kullanılmaz demişsiniz. MUCH ve MANY nin başına VERY veya SO getirsek olumlu,olumsuz,soru kalıplardan hangisinde kullanabiliriz aşağıdaki örnekler üzerinden hangilerinin kullanımı kesinlikle yanlıştır?
  1- I have (very much/ so much) money.
  2- I don’t have (very much/ so much) money
  3- Do you have (very much/so much )money?
  4- I like her (very much/so much).
  5-I don’t like her (very much/ so much)i
  6-Do you like her (very much/so much)?

Bir Cevap Yazın