1 Yıllık İngilizce Çalışma Programı
Aşağıdaki butona tıklayarak 1 yıllık İngilizce çalışma programını indirebilirsiniz.

İngilizceyi bir kursa gitmeden, kendi başınıza öğrenmeye çalışanlardansanız ihtiyacınız olan ilk şey, uzun soluklu bir İngilizce çalışma programı olacaktır. İnternette bu yönde programlar var ancak bunların büyük çoğunluğu sizin ihtiyaçlarınıza göre hazırlanmadığı için bir noktada yetersiz veya verimsiz gelebilirler. Çok iyi bir İngilizce çalışma programı bulmuş olacağınızı düşünürsek bile, bu program da sizin iş temponuza veya hayat akışınıza uymayabilir.

E peki ne olacak? İşte, bu videoda hemen herkese göre kişiselleştirilebilen, bir yıllık, uzun soluklu bir ders programı paylaşacağım.

İngilizce ders programlarının olmazsa olmazı kitaplardır. Elbette videolarla da pek çok konuyu teoride öğrenebilirsiniz, ancak bunu bilgisayarda araba yarışı oynamakla gerçek bir arabayı sürmek arasındaki ilişkiye benzetebiliriz. Saatler süren yarış oyunu tecrübeniz olsa dahi, bunların somutlaşması için sürücüne koltuğuna oturmanız, öğrendiklerinizi kalıcı hale getirmek için bol bol egzersiz yapmanız gerekir. İşte, videolara sığmayan bu alıştırmaları, tabloları ve ek bilgileri kitaplarda bulabilirsiniz.

Peki hangi kitap? Belki de şu ana kadar üst üste koyduğunuzda boyunuzu geçecek kadar İngilizce kitabı aldınız ve doğal olarak masraf etmeyip, bunları kullanmak istiyorsunuz. Bu çok güzel bir fikir, ancak bir örnekle açıklamam gerekirse, bazen bir evin tadilatını yaptırmak o evi yıkıp yeniden yaptırmaktan daha masraflı olabilir. Yani, konuların anlaşılır bir Türkçeyle, tane tane anlatıldığı, kolaydan zora doğru giden ve birbirini tamamlayan bir kitap setiyle bu süreci daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.
Bu program dahilinde kullanmanızı önerdiğim sete altı tane kitabımı dahil edeceğim. Olmazsa olmaz bu kitapları bu link üzerinden set indirimiyle satın alabilirsiniz.

“Samsunlu musunuz?” ve “Kaç yaşındasınız?” sorularını saymazsak, bana en sık sorulan sorulardan birisi, “Sizin kitaplarınızı aldım, ancak hangisiyle başlamam gerekiyor?” sorusu oldu. Buna cevaben setlerin kullanım kılavuzlarını hazırlamış ve yanlarında göndermeye başlamıştım. Ancak buna rağmen daha kapsamlı olan yönlendirmelere gerek duyulduğunu fark ettim. Hani öyle bir şey olsun ki sanki ben o anda sizinle ders çalışıyor, konuyu anlattıktan sonra hangi kitabın hangi sayfasındaki alıştırmayı yapmanız gerektiğini söylüyormuşum gibi bir sistem geliştirmek istedim. E bunu yapmışken de planlı, programlı, günü güne işleyen bir çalışma takvimi hazırlamam gerektiğini fark ettim. İşte bu bir yılık program bu şekilde doğdu.

İngilizce çalışma programlarıyla ilgili en önemli sorun, program ne kadar iyi olursa olsun takip edilmesinin pratikte zor olmasıdır. Örneğin, programın üçüncü haftasında sizden Simple Present Tense konu anlatımı videosunu izlemeniz, kitaplardan ilgili bölümleri okuyup, ardından alıştırmalarını çözmeniz istenir. Ancak gelin görün ki üçüncü haftada çok önemli bir iş toplantınız olur, sağlık sorunları yaşarsınız, Ankara’dan abiniz gelir ya da belki o hafta sizin tam da tatile çıkacağınız haftadır. İşte, bir sebeple programdan bir kez koptuktan sonra geriye dönme isteğiniz ve motivasyonunuz azalır. Her şey birbirine karıştı, artık geri başlasam da toparlayamam gibi düşünürsünüz.

Dolayısıyla, bir ders programının esnek ve uyarlanabilir olması, bu tür sürprizler göz önünde bulundurularak çok sıkışık şekilde hazırlanmaması gerekir. Aksi takdirde bir fayda sağlamayacakları gibi, öğrencilerin süreçten tamamen kopmalarına dahi yol açabilirler.
İşte, bu programı hazırlarken tüm bunları göz önünde bulundurdum ve her hafta bir bahaneniz olabileceğini hesaba katarak, sıkışık olmayan bir program hazırladım. Bu programı daha önce kitaplarımı edinmiş ve çalışmaya başlamış olan kişiler de rahatlıkla kullanabilir, çünkü programda “Eylülün birinci haftası, martın ikinci haftası…” gibi net tarih veren bölümlemeler değil, “Programın on birinci haftası, yirmi ikinci ikinci haftası…” gibi bölümlemeler var.

Bir yıllık bu İngilizce çalışma programı bu kanalda yer alan, birden yüze kadar numaralandırılmış konu anlatımı videolarının ekseninde ilerliyor. İngilizce gramerinde yer alan tüm konuları kapsayan bu videolar, İngilizce Konu Anlatımı kitabıyla da paralel gidiyor. Bir yıl 52 haftadan oluşuyor, ancak bunun iki haftasında tatilde olacağınızı düşünerek, programdaki elli haftanın her birine iki konu dahil ettim. Elbette bunu yetersiz buluyorsanız arttırmak sizin elinizde, ancak ben yine de bu süreci bir maraton koşusu gibi gördüğümden, hızlı gidip çabuk yorulmamanız adına programa sadık kalmanızı öneriyorum.

Programı elinize aldığınızda bazı günlerin kırmızı, bazı günlerin yeşil, bazı günlerin ise sarı renkli hücrelerde yer aldığını göreceksiniz. Kırmızı hücreler konu anlatımının yapıldığı, olmazsa olmaz günleri içeriyor, ancak yine de bu günlerin hafta içindeki dizilimi değiştirilebilir. Yani örneğin, kırmızıyla işaretlenmiş gün pazartesine denk geliyorsa ve sizin o gün önemli bir toplantınız varsa, programın sağladığı esneklikten faydalanarak konu tekrarı yapılan sarı veya genel tekrar yapılan yeşil günlerle yer değişikliği yapabilirsiniz. Bu yer değişikliklerini mümkün mertebe bir önceki haftadan planlarsanız disiplinli bir tempoda ilerleyebilirsiniz.

“E tamam da hoca, nerede bu program?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Programı satın almak için hemen… Şaka… program ücretsiz ve alttaki butonu kullanarak pdf şeklinde indirebilirsiniz. Ancak lütfen o program indirdiğiniz yerde kalmasın ve bir an önce iş listenize alarak çalışmaya başlayın.

Önümüzdeki bir yıl hayatınıza bir fark getirsin ve doğru kaynaklar ve doğru yönlendirmelerle İngilizcenin aslında öğrenmesi ne kadar kolay bir dil olduğunu kendiniz görün.

Hepinize bol İngilizceli günler diliyorum.
Hoşçakalın.

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.