Sıkça Sorulan Sorular
Herkese merhaba. Öncelikle, bu videonun İngilizce eğitimi adına hiçbir şey içermediğini söylemek istiyorum. Tamamen bu kanal üzerine hazırladım ve yorumlarda sıkça sorulan sorulara yanıtlar vermeye çalıştım. Dolayısıyla, kanalın fanatiği değilseniz ya da bu soruların sizi ilgilendirmediğini düşünüyorsanız izlemeyi hemen burada bırakabilirsiniz. Sizin için seçtiğim yorumların ilkiyle başlayım ve Top 10’a doğru sırayla gideyim.

On numarada en çok yazılan yorumlardan biri var: “Hocam müziğin sesini kısar mısınız?” Bu yorumun genellikle ilk 30 videonun altına yazıldığına dikkat edebilirsiniz. Gerçekten de ilk başlarda müziğin sesini biraz fazla tutmuşum. Sonradan, gelen şikayetler üzerine bunun farkına vardım ve müziği kıstım. Peki bu yorumlar kesildi mi? Hayır! Bu sefer de, “hocam müziği kaldırsanız ya” yorumları gelmeye başladı. Nihai cevabımı veriyorum: müzik kalkmayacak. Çünkü müzik ruhun gıdasıdır, motive eder, enerji katar. “Hocam dikkatimiz o yöne kayıyor” diyen arkadaşlar: arka planda Ankaralı Turgut çalmıyor ki.

Dokuz numaralı favori yorumum 2. videonun altına yazılıyor: “Neden her father? His father olmayacak mı erkek olduğu için?” O videoda verdiğim bir örnekte “Her father is Richard” cümlesini kurmuştum ve bu cümle bazılarına tuhaf gelmiş. O arkadaşlara sesleniyorum: Arkadaşlar! İnanmayacaksınız ama, bayanların da bir babası oluyor. Onlar da dünyaya tek başlarına gelmiyor. Ya da başka bir şekilde izah edeyim: Richard denilen şahsiyet sadece erkeklerin babası olmuyor. Bilmem anlatabildim mi…

Sekiz numarada yine en sevdiğim yorumlardan birisi var: “Hocam sesiniz kısık geliyor”. Şimdi eğer, Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, sağ alt köşede, saatin hemen solunda bir hoparlör simgesi var. Ona tıklayın ve yukarı doğru çekin. Nasıl şimdi?

Yedi numaralı yorumumuz geliyor: “Daha sık video yayınlamalısınız”. Bu yoruma tamamen katılıyorum ama evren bana katılmıyor. Her şeyden önce, ben 09.00-16.00 arasında işte oluyorum. 16.00’dan sonra hafta içi her gün özel derslerim oluyor. Cumartesi günü ise yine özel ders için 3-4 farklı yere gidiyorum. E pazarı da kendime ayırmaya çalışıyorum. Öte yandan, 10 dakikada izlediğiniz bir videoyu hazırlamam 2 tam günümü alıyor. Senaryoyu yazmak, seslendirmek, film alıntılarını bulmak ve hepsini bir programda kurgulamak çok ciddi vakit isteyen şeyler. Bu yüzden videoları yaz aylarında hazırlayıp stokluyorum ve her hafta bir tane olacak şekilde tek tek yayınlıyorum. Şu anda da stoğum bitmek üzere olduğundan, belki bir süre sezon arası verebilirim.

Altıncı sıraya aldığım favori yorumum gelsin: “Hocam saatte neden Blender programının simgesi var?” Herhalde en az otuz kere sorulmuştur bu soru. Sanal sınıf görseli Blender programı ile hazırlanmış ücretsiz bir görsel. Ben de kanalı oluştururken onu kullandım. Simgeyi ise o haliyle bıraktım. Durum bundan ibarettir.

Beşinci sıraya aldığım yorumlar dizisi kitapla ilgili. Birincisi şu: “Hocam, kitabı nerden satın alabiliriz?” Aslında bu sorunun cevabını her videoda veriyorum: “Tanıtım ve satış sayfası için sağ üst köşedeki “i” harfine tıklayabilirsiniz: www.turengkitap.com

Kitapla ilgili olarak gelen çok meşhur bir yorum da şu: “Hocam kapıda ödeme yok mu?” Cevap veriyorum: YOK. Kapıda ödeme seçeneğini sadece ticari kimliği olan kişi ve kuruluşlara veriliyor. Benim bu şekilde bir ticari kimliğim yok ve gönderileri bizzat kendim yapıyorum. Dolayısıyla kapıda ödeme yok.

Kitapla ilgili sorulardan en sevdiğim ise açık ara şu “Hocam kitabın cevap anahtarı var mı?” Kitap kendi kendinin cevap anahtarı. İngilizce-Türkçe bölümündeki cümleler aynı zamanda Türkçe-İngilizce bölümündeki cümlelerin karşılığı oluyor. Bunu kitabın tanıtım videosunda da söylemiştim. Buna rağmen çok fazla soru geldiği için tanıtım sayfasına “cevap anahtarlı” şeklinde bir ibare koydum. Peki bu ibareyi koyduktan sonra hangi soru geldi dersiniz?: “Hocam cevap anahtarlı yazıyor ama içinden cevap anahtarı çıkmadı.

Dördüncü sırada yer alan yorumları “olumsuz yorumlar” başlığı altında toplayabiliriz. Bunlar genellikle doğrulardan çok yanlışları, olumludan çok olumsuzu gören kişilerden geliyor. Çoğunluğu ses tonumla ilgili. “Sesiniz çok boğuk geliyor,” “sesiniz iğrenç,” “bir tükürüp de gelin”. Tabi öte yandan, sesimle ilgili olumlu yorumlar da yok değil. Teşekkürler Emirhan, teşekkürler Muhittin, teşekkürler Leyla.

İlk üçe giren yorumlardan üçüncüsü şu: “Hocam videolarınız … sınavına çalışmak için uygun mu?” Öncelikle şunu söyleyeyim, videolarımı sınav odaklı olarak hazırlamıyorum. Daha çok genel İngilizce bilgisini geliştirecek videolar hazırlıyorum. “Boşluğa şu gelir, doğru şık budur” şeklinde bir eğitim vermekten ziyade, dersleri dinleyenlerin kendi cümlelerini kurabilir düzeye gelmelerini hedefliyorum. Zaten her dersin sonunda da bunun alıştırmasını yaptırıyorum. Neticede kimse bir yabancıyla konuşurken boşluk doldurmayacak ya da doğru şıkkı seçmeyecek.

İkinci sıraya aldığım yorum türü “Hocam falanca konunun videosunu yayınlayacak mısınız?” formatında olanlar. Video hazırlarken keyfe keder davranmıyorum;  Çeviriyle Öğren kitabının “İçindekiler” sayfasında bulabileceğiniz sırayı izliyorum. Dolayısıyla videolarım kolaydan zora doğru gittiği için araya video alamıyorum ve isteğe özel video da çekmiyorum.

Vee işte bir numaralı soru geliyor: “Hocam o sesleri siz mi çıkartıyorsunuz?” Arada sırada tuhaf sorular soran çocuk sesini kastediyorsanız evet, ben çıkartıyorum. Bunu da sesimi hızlandırarak yapıyorum.

Şimdilik hepsi bu. 2016 Top 10 bu şekilde. Seneye yeni bir Top 10 listesinde görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Bu yazı Kısa Konu Anlatımı Videoları kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sıkça Sorulan Sorular için 6 cevap

Bir cevap yazın