İngilizcede Edat Alan Fiiller

Bonus derslerin on üçüncüsü olan bu derste, edat alan fiillerin kullanımından bahsetmek istiyorum. Daha önceki derslerde de ara ara vurguladığım gibi, İngilizcede bir grup fiil ve başına “be” fiilini alarak fiilleşen bir grup sıfat, nesne aldıkları cümlelerde yanlarında bazı edatlarla kullanılıyordu. Sorun şu ki, edatsız kullanıldıklarında ya da başka bir edatla kullanıldıklarında cümlemiz hatalı oluyordu. Hatalı cümleler kurmamak adına, bu fiillerin neler olduğunu ve hangi fiilin hangi edatlarla kullanıldığını bilmemiz gerekiyor.

Şanslıyız ki, bu fiillerin sayısı öyle binlerle ifade edilecek düzeyde değil. Günlük hayatta en sık kullandıklarımız toplamda 150’yi geçmiyor. Ayrıca, bunları kendi kendimize yüksek sesle okuduğumuz zaman, beynimiz kulağımızdan mı öğreniyordur bilinmez, çok rahat bir şekilde ezberleniyorlar. Bu yöntemle her gün bir kere bile tekrar yapınca, birkaç ay geçtikten sonra artık istesek de believe fiilinden sonra on, married fiilinden sonra da from getiremiyoruz. Çünkü getirdiğimiz zaman kulağımıza tuhaf geliyor.

Bu şekilde, yüksek sesle tekrar yöntemini uygulayarak hangi fiilden sonra hangi edatın geldiğini kısa zamanda ezberleyebilirsiniz. Ancak tabi iş bununla bitmiyor, çünkü bir de bu fiillerin anlamlarını öğrenmemiz gerekiyor. Yine de bunu bir angarya olarak düşünmemek lazım, çünkü nihayetinde kelimeler dildeki gücümüzdür. Bir cümleyi kurmaya çalışırken tıkandığımız noktada kelimeler yardımımıza koşar ve ne kadar çok kelime dostumuz olursa bu tıkanmaları o kadar az yaşarız.

Şimdi can alıcı soru geliyor: Edat alan fiilleri nereden bulabiliriz? Aslında internette bir arama yaptığımızda karşımıza birçok sonuç çıkıyor ama ben de bu sonuçları incelediğimde, kiminin Türkçe karşılıklarının olmadığını, kiminin eksik olduğunu, kiminin ise gereğinden fazla ayrıntıya indiğini gördüm. En önemli eksiklik ise, her biriyle kurulmuş bir örnek cümlenin ve bu cümlenin Türkçe karşılığının bulunmayışı idi.

Durum böyle olunca yine kolları sıvadım ve kendi listemi kendim hazırladım. Çok vakit alan bir çalışma oldu ama bana sorarsanız da buna değdi.

1. Düzgün bir liste bulmak için internette araştırma yapmaktan sizi kurtardım.
2. Bu edatları öğrenerek karşılığını verebilirsiniz.
3. Hepsini teker teker ezberlemekten siz sorumlusunuz.
4. Fiillerin sayısından korkmayın.
5. Listeye boş boş baktığınızı fark ederseniz, ara verin.
6. Genel skorunuzdan memnun olduğunuzda, bırakabilirsiniz.
7. Hiçbir şey sizi bu edatları ezberlemekten alıkoyamaz.

Mesela bu cümlelerin hepsi de listemde bulabileceğiniz örnek cümleler ve hepsinin bir fiil-edat kombinasyonuyla kurulması gerekiyor. Şöyle yani:

1. I rescued you from surfing on the web to find a proper list.
2. You could respond to that by learning these prepositions.
3. You are responsible for memorizing them all one by one.
4. Don’t be scared of the number of the verbs.
5. If you notice that you’re just staring at the list, take a break.
6. When you are satisfied with your overall score, you may quit.
7. Nothing can stop you from memorizing these prepositions.

Listeyi şu anki haliyle indirmek için alttaki yeşil renkli butona tıklayabilirsiniz.
Listeyi indirdikten sonra ise artık görev size düşüyor.

Hoşçakalın.

Bu yazı Bonus Dersler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İngilizcede Edat Alan Fiiller için 10 cevap

Bir cevap yazın